Final class results                                                             02.07.2023 13:39:17
                                       Wawel Cup 2023 5.etap
===Podkarpacki OZOS=======================================================Orienteering Organiser===
 
 
Final class results: M10         2.0km    0m 8c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[430]SAŁACKI, Bolesław                  UNTS, Warszawa       12305901        34.26  +      0.00
 
Final class results: M12         2.6km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[480]HUNDT, David                       WKS Wawel, Kraków    13205790        27.55  +      0.00
  2.[496]MIŚKIEWICZ, Jacek                  WKS Wawel, Kraków    13206088        30.30  +      2.35
  3.[417]GAJDA, Szczepan                    UNTS, Warszawa       12305505        39.16  +     11.21
  4.[228]OLEKSIUK, Vlad                     MIDIZ                72              43.44  +     15.49
  5.[234]PRZYMĘCKI, Konrad                  MKS MOS, Wrocław     74 05879        44.39  +     16.44
    [503]PRZYBYŁO, Jakub                    WKS Wawel, Kraków    13205208    MISPUNCH          
    [516]URYGA, Adam                        WKS Wawel, Kraków    13205200    DNF               
 
Final class results: M14         4.0km    0m 14c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[341]FALKSTRAND, Axel                   Tormestorp IF        107             37.47  +      0.00
  2.[282]LEMAŃCZYK, Witold                  PKO Harpagan, Gdańsk 89 04804        39.14  +      1.27
  3.[361]ŁUBISZ, Łukasz                     UKS Azymut, Pabianic 10904402        41.02  +      3.15
  4.[384]MARSZAŁEK, Dawid                   UKS Kometa, Gliwice  11204148        41.04  +      3.17
  5.[375]WIŚNIEWSKI, Adam                   UKS Azymut, Pabianic 10904406        41.53  +      4.06
  6.[431]SOBOLIVSKYI, Makar                 UNTS, Warszawa       12305741        42.21  +      4.34
  7.[74]GOLINOWSKI, Piotr                   HKS Azymut, Mochy    24 04046        48.23  +     10.36
  8.[346]BIAŁOGRODZKI, Ignacy               UKS Azymut 45, Gdyni 10805608        92.46  +     54.59
  9.[517]URYGA, Artur                       WKS Wawel, Kraków    13204928        95.23  +     57.36
 10.[196]WYZNAKIEWICZ, Piotr                LKS Górzanka Nawojow 64 04496       116.51  +     79.04
    [38]KUŹMA, Kacper                       BKS Wataha, Warszawa 12 04578    MISPUNCH          
    [206]ŚLUSARCZYK, Paweł                  LKS Górzanka, Nawojo 65 04494    DNF               
    [507]PUŁCZYŃSKI, Jeremi                 WKS Wawel, Kraków    13204019    DNF               
 
Final class results: M16         5.8km    0m 19c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[340]FALKSTRAND, Arvid                  Tormestorp IF        107             50.41  +      0.00
  2.[274]DRAPELLA, Stanisław                PKO Harpagan, Gdańsk 89 04803        52.32  +      1.51
  3.[451]KOCIUBA, Wiktor                    WKS Śląsk, Wrocław   12704002        52.58  +      2.17
  4.[162]ZIELIŃSKI, Tomasz                  KS Hades, Poznań     54 03701        57.19  +      6.38
  5.[7]MOLNÁR , István                      SDS Salgótarján      1               57.52  +      7.11
  6.[41]LENDZIOSZEK, Roman                  BKS Wataha, Warszawa 12 04944        58.03  +      7.22
  7.[402]MOTAŁA, Piotr                      UKS Siódemka, Rumia  11704552        59.08  +      8.27
  8.[168]CHODLEWSKI, Antoni                 KS Kościelec, Chrzan 57 03602        59.17  +      8.36
  9.[357]KREMPIŃSKI, Franciszek             UKS Azymut, Pabianic 10903559        62.55  +     12.14
 10.[42]TUFEKCIS, Leonidas                  BKS Wataha, Warszawa 12 04577        63.48  +     13.07
 11.[286]SIKORA, Dawid                      PKO Harpagan, Gdańsk 89 05279        72.31  +     21.50
 12.[356]KRAWCZYK, Piotr                    UKS Azymut, Pabianic 10904606        80.02  +     29.21
 13.[376]WIŚNIEWSKI, Jakub                  UKS Azymut, Pabianic 10903879        85.49  +     35.08
 14.[136]KŐSZEGVÁRI , Bálint                KFKI Budapest        44              89.59  +     39.18
 15.[146]LENDZIOSZEK, Leszek                KOS Warszawa         51 04736       100.11  +     49.30
    [227]MATSIUTA, Teimur                   MIDIZ                72          DNF               
 
Final class results: M18         6.8km    0m 22c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[267]ALABOR, Finn                       OLG Kakowa           84              59.02  +      0.00
  2.[372]SZTRANEK, Maciej                   UKS Azymut, Pabianic 10903562        60.15  +      1.13
  3.[374]WESOŁOWSKI, Oskar                  UKS Azymut, Pabianic 10904458        62.54  +      3.52
  4.[4]MAIER , Bendegúz                     SDS Salgótarján      1               63.10  +      4.08
  5.[303]MORÁVEK, Martin                    SOOB Spartak Rychnov 99 SRK050       63.21  +      4.19
  6.[342]FALKSTRAND, Edwin                  Tormestorp IF        107             64.02  +      5.00
  7.[386]MARSZAŁEK, Patryk                  UKS Kometa, Gliwice  11203823        65.47  +      6.45
  8.[15]VEREBÉLYI , Attila                  SDS Salgótarján      1               69.51  +     10.49
  9.[359]ŁĄCKI, Jakub                       UKS Azymut, Pabianic 10903296        71.51  +     12.49
 10.[360]ŁUBISZ, Dominik                    UKS Azymut, Pabianic 10904169        73.42  +     14.40
 11.[226]MATSIUTA, Artur                    MIDIZ                72              75.16  +     16.14
 12.[522]ŻESŁAWSKI, Jakub                   WKS Wawel, Kraków    13203201        79.11  +     20.09
 13.[1]ALB, Zalán                           SDS Salgótarján      1               82.09  +     23.07
 14.[5]MAROSSZÉKY , Péter Tamás             SDS Salgótarján      1               83.54  +     24.52
    [500]PISAREK, Kordian                   WKS Wawel, Kraków    13204263    DNF               
 
Final class results: M20         8.1km    0m 27c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[371]SZTRANEK, Jan                      UKS Azymut, Pabianic 10902653        65.53  +      0.00
  2.[298]SAVCHENKO, Ivan                    SK Nord              94              69.51  +      3.58
  3.[251]FÁBERA, David                      OK Slavia Hradec Kra 80              76.32  +     10.39
    [249]ČERNÍK, Adam                       OK Slavia Hradec Kra 80          MISPUNCH          
    [523]ŻESŁAWSKI, Mateusz                 WKS Wawel, Kraków    13203200    DNF               
 
Final class results: M21E        9.6km    0m 31c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[408]DZIOBA, Mateusz                    UMKS, Kwidzyn        12101101        71.57  +      0.00
  2.[409]KALATA, Michał                     UMKS, Kwidzyn        12100853        75.36  +      3.39
  3.[426]PARFIANOWICZ, Piotr                UNTS, Warszawa       12300102        77.32  +      5.35
  4.[176]LEVYTSKYI, Nazar                   KSO''IF-Deaf''       60              81.51  +      9.54
  5.[255]ŠABATKA, Zdeněk                    OK Slavia Hradec Kra 80              87.00  +     15.03
  6.[48]HOFFMANN, Mateusz                   CSWLąd Poznań/KS Had 16 00007        87.20  +     15.23
  7.[368]PABICH, Mariusz                    UKS Azymut, Pabianic 10900338        89.07  +     17.10
  8.[174]FEDOSEIENKO, Volodymyr             KSO "IF-Deaf"        58              92.27  +     20.30
  9.[250]DOHNÁLEK, Tomáš                    OK Slavia Hradec Kra 80              92.58  +     21.01
 10.[100]PŁOTNIKOW, Mykyta                  Indywidualnie        31              94.41  +     22.44
 11.[26]GAILIS, Andris                      Auseklis IK          8               96.11  +     24.14
 12.[12]STORK , Mihály                      SDS Salgótarján      1               97.27  +     25.30
 13.[28]BORGIEL, Jarosław                   AZS UMCS, Lublin     10 01766        98.05  +     26.08
 14.[425]MICHALAK, Kacper                   UNTS, Warszawa       12302980       101.36  +     29.39
 15.[263]KRASUSKI, Marcin                   OK! Sport, Warszawa  83 02688       111.51  +     39.54
 16.[254]PORKERT, Jan                       OK Slavia Hradec Kra 80             114.32  +     42.35
 17.[30]KOGUCIUK, Konrad                    AZS UMCS, Lublin     10 03298       126.10  +     54.13
    [420]MARCHUK, Valery                    UNTS, Warszawa       12306095    MISPUNCH          
    [131]ŁĄTKOWSKI, Krzysztof               Indywidualny Wielkop 40 05725    OVERTIME          
    [35]GALICZ, Karol                       BKS Wataha, Warszawa 12 01853    DNF               
    [306]ŠKLÍBA, Michal                     SOOB Spartak Rychnov 99 STE990   DNF               
    [436]WOŁOWCZYK, Michał                  UNTS, Warszawa       12300489    DNF               
    []KUCA, Kacper                          UNTS, Warszawa       123         DNF               
 
Final class results: M21S        6.2km    0m 21c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[20]DOMAŃSKI, Dariusz                   17WBZ                4               64.07  +      0.00
  2.[78]MIŚTAL, Mateusz                     HS Team              26              64.51  +      0.44
  3.[92]KRAKOWSKI, Piotr                    17WBZ                4               68.23  +      4.16
  4.[75]KOLEŚNIK, Bartosz                   HKS Azymut, Mochy    24              79.16  +     15.09
  5.[]KYRYCHENKO, Oleksandr                                                      79.50  +     15.43
  6.[61]KYRYCHENKO, Vladyslav               Dnipro               18              79.58  +     15.51
  7.[452]KRUPA, Łukasz                      WKS Śląsk, Wrocław   12704250        84.10  +     20.03
 
Final class results: M35         7.0km    0m 20c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[279]KACZYŃSKI, Piotr                   PKO Harpagan, Gdańsk 89 04349        62.51  +      0.00
  2.[419]LESISZ, Kamil                      UNTS, Warszawa       12303904        63.36  +      0.45
  3.[494]LUBKIEWICZ, Tomasz                 WAT Warszawa / WKS W 19700169        67.11  +      4.20
  4.[305]ŠKLÍBA, Jan                        SOOB Spartak Rychnov 99 SRK750       69.43  +      6.52
  5.[231]KUNIKOWSKI, Tomasz                 MKS Metalowiec, Łódź 73 05130        72.26  +      9.35
  6.[294]BABKA, Miklos                      Salgótarjáni Dornyay 91              78.21  +     15.30
  7.[16]GRABOWSKI , Bogusz                  15 GBZ               2               78.55  +     16.04
  8.[24]KOWALCZYK, Tomasz                   6 BPD                7               86.15  +     23.24
  9.[160]WYRZYKOWSKI, Patryk                KS Hades, Poznań     54 05078        87.23  +     24.32
  9.[177]MARTE, Michał                      KU AZS WAT Warszawa  61 01940        87.23  +     24.32
 11.[275]FRĄTCZAK, Sławomir                 PKO Harpagan, Gdańsk 89 04370        98.51  +     36.00
 12.[449]BERNAŚ, Tomasz                     WKS Śląsk, Wrocław   12703883       101.04  +     38.13
 13.[124]MACIEJEWSKI, Marcin                Indywidualny Łódzkie 37 05995       109.50  +     46.59
 14.[87]DOMAŃSKI, Krzysztof                 Indywidualnie        31             111.30  +     48.39
 
Final class results: M35-49S     4.8km    0m 15c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[112]ZIMMER, Łukasz                     Indywidualnie        31              53.23  +      0.00
  2.[165]GOCYŁA, Mateusz                    KS Jurajskie Orły    55              55.44  +      2.21
  3.[14]SZIKSZAI , Szabolcs                 SDS Salgótarján      1               58.43  +      5.20
  4.[203]MIKHAYLOV, Victor                  LKS Górzanka, Nawojo 65 05774        61.41  +      8.18
  5.[95]KUCHARSKI, Maciej                   indywidualnie        32              69.17  +     15.54
  6.[413]KROCHMAL, Adam                     UNTS Warszawa        122             72.21  +     18.58
  7.[2]BERECZ, Gábor                        SDS Salgótarján      1              101.09  +     47.46
 
Final class results: M40         6.5km    0m 20c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[370]PABICH, Tomasz                     UKS Azymut, Pabianic 10900331        57.04  +      0.00
  2.[46]ZAMIARA, Piotr                      CSWLąd Poznań/KS Had 15 03698        63.17  +      6.13
  3.[184]ŁONIEWSKI, Grzegorz                KU AZS WAT, Warszawa 62 02852        63.33  +      6.29
  4.[159]WOJCIECH, Sebastian                KS Hades, Poznań     54 04542        65.08  +      8.04
  5.[256]SVOBODA, Ondřej                    OK Slavia Hradec Kra 80              66.11  +      9.07
  6.[116]GOLINOWSKI, Paweł                  17WBZ                4  02892        69.39  +     12.35
  7.[445]KURKOWIAK, Grzegorz                WKS Grunwald, Poznań 12605732        73.22  +     16.18
  8.[365]MAZUR, Michał                      UKS Azymut, Pabianic 10902952        75.11  +     18.07
  9.[180]KOCIUBA, Marek                     KU AZS WAT, Warszawa 62 04985        79.24  +     22.20
 10.[80]KUTKIEWICZ, Marcin                  Indywidualni Małopol 28 05265        79.32  +     22.28
 11.[31]STANNY, Jakub                       AZS UMCS, Lublin     10 06124        83.07  +     26.03
 12.[111]YEROKHIN, Roman                    Indywidualnie        31              83.43  +     26.39
 13.[44]CHABRZYK, Andrzej                   ChabTeam             14              85.59  +     28.55
 14.[67]DURMAJ, Marcin                      Elbląski Klub Orient 21 05930        89.04  +     32.00
 15.[202]KACZMARSKI, Paweł                  LKS Górzanka, Nawojo 65 04317        91.21  +     34.17
 16.[521]WALAŚ, Waldemar                    WKS Wawel, Kraków    13206102        94.35  +     37.31
 17.[123]BEK, Michał                        Indywidualny Łódzkie 37 04818        95.44  +     38.40
 18.[316]KUŚ, Michał                        Stowarzyszenie Team  10105933        98.42  +     41.38
 19.[121]STACHOWSKI, Paweł                  17WBZ                4  01536       100.00  +     42.56
 20.[40]LENDZIOSZEK, Michał                 BKS Wataha, Warszawa 12 04945       101.37  +     44.33
 21.[109]VAJDULIAK, Juraj                   Indywidualnie        31             112.47  +     55.43
 22.[39]KUŹMA, Krzysztof                    BKS Wataha, Warszawa 12 05343       114.58  +     57.54
 23.[355]KRAWCZYK, Marcin                   UKS Azymut, Pabianic 10905233       119.04  +     62.00
    [167]JAMRÓZ, Piotr                      KS Kościelec Chrzanó 56          MISPUNCH          
    [288]SIKORA, Roger                      PKO Harpagan, Gdańsk 89 05145    MISPUNCH          
    [23]PŁÓCIENNIK, Tomasz                  5pa                  6           DNF               
    [122]STĘŻYCKI, Grzegorz                 Indywidualny lubuski 36 04684    DNF               
    [332]COLLANDER, Tomi                    Suosmeren Salpa      103         DNF               
    [373]TKACZUK, Tomasz                    UKS Azymut, Pabianic 10903253    DNF               
    []KHASANSHYN, Renat                     Indywidualnie        31          DNF               
 
Final class results: M45         5.9km    0m 17c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[103]SAVANOVICH, Vitali                 Indywidualnie        31              51.45  +      0.00
  2.[490]KURYJ, Marek                       WKS Wawel, Kraków    13203252        55.42  +      3.57
  3.[308]ŁAWECKI, Szymon                    Stowarzyszenie Team  10002109        56.22  +      4.37
  4.[135]KOMJÁTI , András                   KFKI Budapest        44              58.50  +      7.05
  5.[76]WALICKI, Rafał                      HKS Azymut, Mochy    24 03438        59.39  +      7.54
  6.[145]KOWAL, Tomasz                      KOS BnO, Szczecin    50 06091        61.52  +     10.07
  7.[405]FIEDOROWICZ, Szczepan              UKS Traper, Złocieni 11902906        66.09  +     14.24
  8.[137]KŐSZEGVÁRI , Tibor                 KFKI Budapest        44              66.27  +     14.42
  9.[377]GRYDZIUSZKO, Marcin                UKS Energetyk, Dychó 11003933        71.08  +     19.23
 10.[8]MOLNÁR , István id.                  SDS Salgótarján      1               71.31  +     19.46
 11.[380]PODGRUSZEWSKI, Paweł               UKS Energetyk, Dychó 11006099        72.08  +     20.23
 12.[358]KREMPIŃSKI, Piotr                  UKS Azymut, Pabianic 10902652        75.41  +     23.56
 13.[148]LENDZIOSZEK, Paweł                 KOS Warszawa         51 01391        75.47  +     24.02
 14.[474]BISKUPSKI, Michał                  WKS Wawel, Kraków    13205203        77.10  +     25.25
 15.[189]MIGACZ, Marcin                     LKS Górzanka Nawojow 64              87.00  +     35.15
 16.[296]SIMONIK, Milan                     SK HADVEO Banska Bys 92              87.58  +     36.13
 17.[199]NIEWIAROWSKI, Andrzej              LKS Górzanka Nawojow 64              88.24  +     36.39
 18.[510]SEREDA, Oleksii                    WKS Wawel, Kraków    13206101        88.36  +     36.51
 19.[505]PRZYBYŁO, Tomasz                   WKS Wawel, Kraków    13205201        94.38  +     42.53
 20.[497]MIŚKIEWICZ, Paweł                  WKS Wawel, Kraków    132             98.55  +     47.10
 21.[101]PRYTKOV, Valery                    indywidualnie        32             100.39  +     48.54
 22.[348]KIELNIEROWSKI, Paweł               UKS Azymut, Pabianic 10905236       128.42  +     76.57
 23.[411]WEJTKO, Michał                     UMKS, Kwidzyn        12103916       130.43  +     78.58
    [81]WIŚNIEWSKI, Paweł                   Indywidualni Małopol 28 02932    DNF               
    [318]SZCZYGIELSKI, Przemysław           Stowarzyszenie Team  10105614    DNF               
    [381]ROZUMEK, Adam                      UKS Energetyk, Dychó 11005509    DNF               
    [382]SOCHACKI, Marcin                   UKS Energetyk, Dychó 11003934    DNF               
    [462]WÓJCIK, Grzegorz                   WKS Wawel            12903195    DNF               
 
Final class results: M50         5.5km    0m 17c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[310]BŁACHUT, Igor                      Stowarzyszenie Team  10102679        60.44  +      0.00
  2.[335]RAVID, Noam                        Tel Aviv University  105             62.47  +      2.03
  3.[424]MIANOWSKI, Rafał                   UNTS, Warszawa       12302068        62.50  +      2.06
  4.[154]FILIPIAK, Marek                    KS Hades, Poznań     54 04414        64.38  +      3.54
  5.[185]MARCINKIEWICZ, Marcin              KU AZS WAT, Warszawa 62 04993        66.25  +      5.41
  6.[118]BARTKOWIAK, Rafał                  Indywidualny Kujawsk 35 05544        68.24  +      7.40
  7.[378]KRAMSKI, Mariusz                   UKS Energetyk, Dychó 11001690        70.17  +      9.33
  8.[83]DOBIECKI, Artur                     Indywidualni Zachodn 30 03661        70.54  +     10.10
  9.[387]MARSZAŁEK, Waldemar                UKS Kometa, Gliwice  11204146        71.34  +     10.50
 10.[401]PORADA, Robert                     UKS Reflex, Rybnik   11602084        73.12  +     12.28
 11.[488]KOŚCIELNY, Wojciech                WKS Wawel, Kraków    13201616        74.06  +     13.22
 12.[293]GLOZSHTEYN, Valeriy                Rishon Lezion        90              77.20  +     16.36
 13.[481]HUNDT, Tomasz                      WKS Wawel, Kraków    13205789        82.28  +     21.44
 14.[281]LEMAŃCZYK, Dariusz                 PKO Harpagan, Gdańsk 89 04846        83.53  +     23.09
 15.[323]WĄSIEWICZ, Piotr                   Stowarzyszenie Team  10104081        85.21  +     24.37
 16.[325]WIECZOREK, Piotr                   Stowarzyszenie Team  10103016        89.32  +     28.48
 17.[379]PACYNA, Krzysztof                  UKS Energetyk, Dychó 11004857        90.01  +     29.17
 18.[34]DOLIŃSKI, Grzegorz                  BKS Wataha, Warszawa 12 03143        92.13  +     31.29
 19.[49]BUCHNAJZER, Mariusz                 CX80 Kalisz          17 05566        94.40  +     33.56
 20.[343]FALKSTRAND, Thomas                 Tormestorp IF        107             97.05  +     36.21
 21.[383]NIEBIELSKI, Bartosz                UKS Falenica, Warsza 11102945        99.22  +     38.38
 22.[220]WITKOWSKI, Zbigniew                Łódź                 70             104.41  +     43.57
 23.[295]VEREBÉLYI , Tibor                  Salgótarjáni Dornyay 91             104.43  +     43.59
 24.[508]RYGIEL, Ryszard                    WKS Wawel, Kraków    13206109       115.55  +     55.11
 25.[501]PISAREK, Piotr                     WKS Wawel, Kraków    13204588       116.43  +     55.59
 26.[315]KRASUSKI, Bartłomiej               Stowarzyszenie Team  10102210       117.06  +     56.22
    [29]DOBROWOLSKI, Piotr                  AZS UMCS, Lublin     10 02972    MISPUNCH          
    [437]WÓJTOWICZ, Grzegorz                UNTS, Warszawa       12304546    MISPUNCH          
    []PAPROCKI, Michał                      indywidualnie        32          DISQ              
 
Final class results: M55         5.0km    0m 16c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[406]BARTCZAK, Jarosław                 UMKS ORKAN, Ostróda  12000743        52.05  +      0.00
  2.[456]WRZESIŃSKI, Krzysztof              WKS Śląsk, Wrocław   12701138        52.58  +      0.53
  3.[221]DALOS, Attila                      MAFC Budapest        71              54.00  +      1.55
  4.[6]MOHÁCSY , Tamás                      SDS Salgótarján      1               54.14  +      2.09
  5.[321]URBANIAK, Krzysztof                Stowarzyszenie Team  10100522        55.21  +      3.16
  6.[186]MARSZAŁEK, Marek                   KU AZS WAT, Warszawa 62 03903        57.14  +      5.09
  7.[524]ŻESŁAWSKI, Wojciech                WKS Wawel, Kraków    13203660        59.54  +      7.49
  8.[66]JAKLIK, Andrzej                     Dreptak Krosno       20              64.47  +     12.42
  9.[258]ZILLING, Staffan                   OK Södertörn         81              69.22  +     17.17
 10.[261]DRĄGOWSKI, Marek                   OK! Sport, Warszawa  83 00860        71.42  +     19.37
 11.[126]ŁASKI, Tomasz                      Indywidualny Mazowsz 38 05319        71.55  +     19.50
 12.[115]MALARZ, Zbigniew                   Indywidualnie Opole  33              78.47  +     26.42
 13.[47]BURCHARDT, Sławomir                 CSWLąd Poznań/KS Had 16 03699        79.21  +     27.16
 14.[464]FORYSTEK, Józef                    WKS Wawel Kraków     1312080         81.07  +     29.02
 15.[195]WYZNAKIEWICZ, Paweł                LKS Górzanka Nawojow 64 05430        81.54  +     29.49
 16.[268]DRÁBEK, Petr                       OOB Třebíč           85              89.38  +     37.33
 17.[266]ALABOR, Erik                       OLG Kakowa           84              92.52  +     40.47
 18.[77]PASKUJ, Mátyás                      Homokbucka Orienteer 25             154.06  +    102.01
    [56]TOMASZEWSKI, Krzysztof              CX80 Kalisz          17 05564    MISPUNCH          
    [53]NADERA, Dariusz                     CX80 Kalisz          17 05002    DNF               
    [161]ZIELIŃSKI, Paweł                   KS Hades, Poznań     54 00913    DNF               
    [265]ŻEBROWSKI, Dariusz                 OK! Sport, Warszawa  83 01532    DNF               
 
Final class results: M60         4.0km    0m 14c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[236]RUDAKOV, Volodymyr                 OC MASTER            76              37.47  +      0.00
  2.[218]WOJARSKI, Krzysztof                LZS Górzanka Nawojow 68 01121        39.01  +      1.14
  3.[270]CICENAS , Rimantas                 ORIENS OK            86              39.04  +      1.17
  4.[223]WEILER, Zsolt                      MAFC Budapest        71              43.22  +      5.35
  5.[434]WOŁOWCZYK, Marek                   UNTS, Warszawa       12300113        43.38  +      5.51
  6.[330]HORELYY, Dmytro                    Sunky                102             44.59  +      7.12
  7.[239]KHOLIAVKO, Yevhen                  O-club               77              45.19  +      7.32
  8.[25]GAILIS, Ainars                      Auseklis IK          8               47.29  +      9.42
  9.[181]KROCHMAL, Grzegorz                 KU AZS WAT, Warszawa 62 00076        50.16  +     12.29
 10.[441]PARFIANOWICZ, Marcin               Warszawa             124             59.57  +     22.10
 11.[404]CZERKAWSKI, Wacław                 UKS Sparta, Czyżowic 11801496        63.14  +     25.27
 12.[262]KONSTANCIAK, Andrzej               OK! Sport, Warszawa  83 00865        65.40  +     27.53
 13.[129]POLEWSKI, Dariusz                  Indywidualny Opolski 39 04258        69.27  +     31.40
 14.[141]ZACHAROVSKÝ, Ivan                  KOB Martin           48              99.15  +     61.28
    [64]SYDOROV, Sergij                     DNIPRO               19          DNF               
    [299]GŁOWACKI, Jarosław                 skkt PTTK Tuptuś Sie 95          DNF               
    [333]HEINÄMÄKI, Mikko                   Tampereen Pyrintö    104         DNF               
    [498]NIESSNER, Piotr                    WKS Wawel, Kraków    13202725    DNF               
 
Final class results: M65         3.7km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[230]TUMAK, Ivan                        MIDIZ                72              39.49  +      0.00
  2.[450]GUGA, Romuald                      WKS Śląsk, Wrocław   12700716        48.09  +      8.20
  3.[170]KRYJOMSKI, Jerzy                   KS Kościelec, Chrzan 57 00963        48.36  +      8.47
  4.[247]LARSSON, Urban                     OK Gipen             79              50.00  +     10.11
  5.[188]CAPPER, Mike                       Limestone Cowboys    63              56.07  +     16.18
  6.[93]KROCHMAL, Andrzej                   Indywidualnie        31 00528        57.54  +     18.05
  7.[149]PIETRUSIŃSKI, Marek                KS Artemis, Wrocław  52 01323        59.46  +     19.57
  8.[62]OLEJNIK, Olexander                  DNIPRO               19              61.23  +     21.34
  9.[11]PELYHE , Dénes                      SDS Salgótarján      1               63.34  +     23.45
 10.[233]WIERCIŃSKI, Piotr                  MKS Metalowiec, Łódź 73 01105        63.58  +     24.09
 11.[198]KRET, Jacek                        LKS Górzanka Nawojow 64 03723        65.40  +     25.51
 12.[128]OLBRYCHT, Janusz                   Indywidualny Mazowsz 38 00228        77.25  +     37.36
 
Final class results: M70         3.2km    0m 13c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[89]GLIŃSKI, Henryk                     KS Artemis, Wrocław  52 01324        46.19  +      0.00
  2.[58]AWRAMENKO, ?leksandr                Dnipro               18              48.17  +      1.58
  3.[187]PARZEWSKI, Jerzy                   KU AZS WAT, Warszawa 62 00072        50.10  +      3.51
  4.[63]RUBLEWSKI, Wasilij                  Dnipro               18              57.01  +     10.42
  5.[291]ŚWIERCZYŃSKI, Bogdan               PKO Harpagan, Gdańsk 89 00885        70.07  +     23.48
  6.[183]ŁAPANOWSKI, Jacenty                KU AZS WAT, Warszawa 62 00190        79.12  +     32.53
    [243]OSTROVSKYI, Volodymyr              Odesa Team           78          MISPUNCH          
    [43]BUGÁR, József                       BÖF Budaörs          13          DNF               
    [178]WOŹNIAK, Józef                     KU AZS WAT Warszawa  61          DNF               
 
Final class results: M75         2.8km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[338]SIKORA, Miroslav                   TJ Baník Ostrava     106             48.01  +      0.00
  2.[143]WASILEWSKI, Stanisław              KOS Azymut, Nowy Dwó 49 01168        50.21  +      2.20
  3.[194]WRONICZ, Zygmunt                   LKS Górzanka Nawojow 64              62.30  +     14.29
 
Final class results: M80         2.3km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
    [54]PIETKIEWICZ, Waldemar               CX80 Kalisz          17 01084    MISPUNCH          
 
Final class results: OPEN Long   4.1km    0m 13c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[]INDYKA, Maciej                        WKS WAWEL            128         0mp 37.56         
  2.[108]SORNAT, Paweł                      indywidualnie        32          0mp 42.13         
  3.[461]OLIINYK, Illia                     WKS WAWEL            128-        0mp 45.22         
  4.[]ZGODA, Marcin                         WKS Wawel            129         0mp 45.37         
  5.[132]PARFIANOWICZ, Adam                 Indywidulanie Warsza 41          0mp 49.59         
  6.[466]FORYSTEK, Konrad                   WKS Wawel Kraków     1312267     0mp 52.12         
  7.[130]PORTKA, Mariusz                    Indywidualny Opolski 39 05232    0mp 54.18         
  8.[]KOBENIUK, Marta                       Indywidualnie        31          0mp 56.02         
  9.[191]MYKHAILOVA, Natalia                LKS Górzanka Nawojow 64          0mp 64.23         
 10.[90]HOWE, Peter                         Indywidualnie        31 202325   0mp 90.09         
 
Final class results: OPEN Short  2.5km    0m 9c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[349]KIELNIEROWSKI, Wojciech            UKS Azymut, Pabianic 10904105    0mp 31.48         
  2.[458]OLIINYK, Alona                     WKS Wawel            129-        0mp 31.59         
  3.[440]KRZYŻANOWSKI, Bartłomiej           Warszawa             124         0mp 37.08         
  4.[88]GARBACIK, Wojciech                  Indywidualnie        31          0mp 40.42         
  5.[416]EISMANT, Maryia                    UNTS, Warszawa       123         0mp 48.24         
  6.[515]SZOTA, Katarzyna                   WKS Wawel, Kraków    132         0mp 49.53         
  7.[467]FORYSTEK, Marek                    WKS Wawel Kraków     1312620     0mp 52.11         
  8.[134]ŁĄTKOWSKA, Barbara                 KB MANIAC Poznań     43          0mp 55.30         
  9.[468]FORYSTEK, Szymon                   WKS Wawel Kraków     131         0mp 56.45         
 10.[138]KUŚ, Agnieszka                     Klub InO Stowarzysze 45          0mp 65.11         
 11.[98]OMELCHENKO, Vladyslav               Indywidualnie        31 -        0mp 75.30         
 12.[331]LYTVYN, Olga                       Sunky                102         0mp 89.00         
 13.[317]SOCHA, Stanisław                   Stowarzyszenie Team  10105935    0mp140.19         
 14.[104]SAVINAVA, Lizaveta                 Indywidualnie        31          6mp 74.04         
    [312]CHWIEJCZAK, Dorota                 Stowarzyszenie Team  10105953    DNF               
    [486]KLAUS URYGA, Anna                  WKS Wawel, Kraków    13205204    DNF               
    []WICHA, Małgorzata                     WKS Wawel            129         DNF               
 
Final class results: Rodzinna    2.2km    0m 10c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[287]SIKORA, Jan                        PKO Harpagan, Gdańsk 89          0mp 30.04         
  2.[107]SORNAT, Natalia                    Indywidualnie        31          0mp 36.39         
  3.[147]LENDZIOSZEK, Łucja                 KOS Warszawa         51          0mp 37.37         
  4.[354]KRAWCZYK, Anna                     UKS Azymut, Pabianic 10906046    0mp 40.11         
  5.[457]KLOC, Dorota                       WKS WAWEL            128         0mp 50.01         
  6.[94]KUCHARSKA, Katarzyna                indywidualnie        32          0mp 52.25         
  7.[465]FORYSTEK, Katarzyna (Cody)         WKS Wawel Kraków     131         0mp 52.51         
  8.[484]KARNIA, Wiktor                     WKS Wawel, Kraków    132         0mp 57.01         
  9.[483]KARNIA, Ada                        WKS Wawel, Kraków    132         0mp 58.14         
 10.[166]GOCYŁA, Wojciech                   KS Jurajskie Orły    55          0mp 70.36         
 11.[163]GOCYŁA, Franciszek                 KS Jurajskie Orły    55          0mp 71.30         
 12.[164]GOCYŁA, Jerzy                      KS Jurajskie Orły    55          0mp 74.46         
 13.[219]ŁĄCZNIAK, Ignacy                   Łączniak Traper      69          3mp 47.24         
    [106]SORNAT, Klaudia                    Indywidualnie        31          DNF               
    [284]PUSTKOWSKA, Jagoda                 PKO Harpagan, Gdańsk 89          DNF               
    [285]PUSTKOWSKA, Malina                 PKO Harpagan, Gdańsk 89          DNF               
    [470]WOŹNIAK, Bartek                    WKS Wawel Kraków     131         DNF               
    []CYGLER, Olga                          WKS Wawel            129         DNF               
    []MIŚTAL, Kamil                                                          DNF               
    []PORADA, Michał                                                         DNF               
    []KIZERWATTER, Oliwia                                                    DNF               
 
Final class results: W10         1.7km    0m 7c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[363]MAZUR, Marta                       UKS Azymut, Pabianic 10905243        16.56  +      0.00
  2.[504]PRZYBYŁO, Julia                    WKS Wawel, Kraków    13205207        18.29  +      1.33
  3.[518]WALAŚ, Emilia                      WKS Wawel, Kraków    13205093        23.34  +      6.38
  4.[278]KACZYŃSKA, Zofia                   PKO Harpagan, Gdańsk 89 05578        24.05  +      7.09
  5.[459]OLIINYK, Arina                     WKS WAWEL            128-            29.12  +     12.16
    [473]BISKUPSKA, Maria                   WKS Wawel, Kraków    13205096    DNF               
 
Final class results: W12         2.3km    0m 10c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[150]DANKOVA, Inna                      KS Hades Poznań      53 05729        33.55  +      0.00
  2.[277]KACZYŃSKA, Amelia                  PKO Harpagan, Gdańsk 89 04954        34.16  +      0.21
  3.[520]WALAŚ, Olga                        WKS Wawel, Kraków    13205092        34.56  +      1.01
  4.[412]WEJTKO, Paula                      UMKS, Kwidzyn        12105246        38.37  +      4.42
  5.[460]OLIINYK, Hanna                     WKS WAWEL            128-            40.03  +      6.08
  6.[415]CIOŁKOWSKA, Olga                   UNTS, Warszawa       12305677        42.37  +      8.42
  7.[102]PRYTKOVA, Aleksandra               indywidualnie        32              53.20  +     19.25
  8.[447]KURKOWIAK, Jaśmina                 WKS Grunwald, Poznań 12605731        55.28  +     21.33
  9.[433]WOJDA, Katarzyna                   UNTS, Warszawa       12305502        58.14  +     24.19
 
Final class results: W14         3.6km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[394]NIKOŁAJUK, Martyna                 UKS Orientpark.pl, I 11404975        38.05  +      0.00
  2.[511]SEREDA , Daria                     WKS Wawel, Kraków    13205836        38.42  +      0.37
  3.[300]JURACAKOVA, Judita                 SKOB Frydek-Mistek   96 B            38.51  +      0.46
  4.[410]SZAFAREWICZ, Katarzyna             UMKS, Kwidzyn        12104179        39.24  +      1.19
  5.[472]BISKUPSKA, Małgorzata              WKS Wawel, Kraków    13204748        39.31  +      1.26
  6.[158]PANCHENKO, Ivanna                  KS Hades, Poznań     54 05765        44.51  +      6.46
  7.[438]WÓJTOWICZ, Hanna                   UNTS, Warszawa       12304547        45.12  +      7.07
  8.[152]ZAMIARA, Gabriela                  KS Hades Poznań      53 04690        46.39  +      8.34
  9.[477]DEPTA, Helena                      WKS Wawel, Kraków    13205084        48.14  +     10.09
 10.[224]KOLOTYLO, Anna                     MIDIZ                72              55.07  +     17.02
 11.[352]KOWALCZYK, Kalina                  UKS Azymut, Pabianic 10904171        55.28  +     17.23
 12.[225]KOLOTYLO, Polina                   MIDIZ                72              56.07  +     18.02
 13.[156]ŁĄTKOWSKA, Gabriela                KS Hades, Poznań     54 05726        67.53  +     29.48
    [169]GROCHAL, Nina                      KS Kościelec, Chrzan 57 04935    DNF               
    [248]LARSSON , Hanna                    OK Gipen             79          DNF               
 
Final class results: W16         5.2km    0m 16c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[]BISKUPSKA, Julia                      WKS Wawel            129             46.58  +      0.00
  2.[421]MIANOWSKA, Antonina                UNTS, Warszawa       12303554        52.36  +      5.38
  3.[289]STANIAK, Joanna                    PKO Harpagan, Gdańsk 89 05582        63.14  +     16.16
  4.OLIYNYK, Liezaveta                      WKS Wawel            129             63.39  +     16.41
  5.[414]CHABIERA, Filomena                 UNTS, Warszawa       12303856        65.08  +     18.10
  6.[399]PORADA, Jagoda                     UKS Reflex, Rybnik   11604760        86.19  +     39.21
  7.[324]WĄSIEWICZ, Urszula                 Stowarzyszenie Team  10104082        87.23  +     40.25
  8.[173]WALA, Aleksandra                   KS Kościelec, Chrzan 57 05077        93.59  +     47.01
    [172]PODGÓRSKA, Marta                   KS Kościelec, Chrzan 57 03611    MISPUNCH          
    [429]SAŁACKA, Joanna                    UNTS, Warszawa       12305510    DNF               
 
Final class results: W18         5.8km    0m 21c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[304]MORÁVKOVÁ, Zuzana                  SOOB Spartak Rychnov 99 SRK055       64.15  +      0.00
  2.[489]KURTYCZ, Natalia                   WKS Wawel, Kraków    13204021        67.49  +      3.34
  3.[157]PANCHENKO, Daniela                 KS Hades, Poznań     54 05766        69.51  +      5.36
  4.[353]KOZUŃ, Marika                      UKS Azymut, Pabianic 10904599        74.57  +     10.42
  5.[366]MŁYNARCZYK, Kaja                   UKS Azymut, Pabianic 10904596        74.59  +     10.44
    [336]RAVID, Yael                        Tel Aviv University  105         MISPUNCH          
    [492]LAMPARSKA, Maja                    WKS Wawel, Kraków    13203832    DNF               
 
Final class results: W20         6.4km    0m 21c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[444]FILIPIAK, Adrianna                 WKS Grunwald, Poznań 12604153        79.54  +      0.00
  2.[10]NAGY, Szilvia                       SDS Salgótarján      1               81.56  +      2.02
  3.[201]SKORUPA, Maja                      LKS Górzanka Nawojow 64              83.13  +      3.19
 
Final class results: W21E        7.4km    0m 21c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[252]HOLEČKOVÁ, Petra                   OK Slavia Hradec Kra 80              67.31  +      0.00
  2.[428]POLISHCHUK, Mariya                 UNTS, Warszawa       12301962        69.19  +      1.48
  3.[276]GRUCHALA, Natalia                  PKO Harpagan, Gdańsk 89 04764        75.26  +      7.55
  4.[427]PARFIANOWICZ, Zuzanna              UNTS, Warszawa       12300037        76.03  +      8.32
  5.[72]DURZYŃSKA, Katarzyna                HKS Azymut, Mochy    24 03584        79.59  +     12.28
  6.[]CYGLER, Paulina                       WKS Wawel            129             83.37  +     16.06
  7.[253]KRONIKOVÁ, Štěpánka                OK Slavia Hradec Kra 80              87.01  +     19.30
  8.[155]HOFFMANN, Barbara                  KS Hades, Poznań     54 00930       105.01  +     37.30
  9.[232]WALIŃSKA, Natalia                  MKS Metalowiec, Łódź 73 06104       131.04  +     63.33
 
Final class results: W21S        5.3km    0m 17c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[19]BILAWA, Karolina                    17WBZ                4               57.37  +      0.00
  2.[369]PABICH, Marta                      UKS Azymut, Pabianic 10900355        59.52  +      2.15
  3.[423]MIANOWSKA, Julia                   UNTS, Warszawa       12302096        60.44  +      3.07
  4.[99]PARFIANOWICZ, Katarzyna             Indywidualnie        31              60.58  +      3.21
  5.[69]DÉKÁNY , Szilvia                    GKS Gödöllő          22              63.51  +      6.14
  6.[117]KALATA, Agnieszka                  Indywidualny Dolnośl 34 03803        64.07  +      6.30
  7.[18]SIECZKOWSKA , Ewa                   15 pplot             3               64.28  +      6.51
  8.[395]PANASZEK, Justyna                  UKS Orientpark.pl, I 11405264        66.21  +      8.44
  9.[400]PORADA, Lilianna                   UKS Reflex, Rybnik   11602045        72.01  +     14.24
 10.[17]SEKTA, Marta                        15 GBZ               2               77.19  +     19.42
 11.[3]GOLDMANN, Kata                       SDS Salgótarján      1               81.56  +     24.19
 12.[27]URAZIUK , Dominika                  AZS UMCS LUBLIN      9               90.33  +     32.56
    [142]FILIPCZAK, Jagoda                  KOS Azymut, Nowy Dwó 49 00020    MISPUNCH          
    []KOBENYK, Marta                                                         DNF               
 
Final class results: W35         6.0km    0m 20c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[367]PABICH, Maria                      UKS Azymut, Pabianic 10900330        67.33  +      0.00
  2.[453]MACHOWSKA-KRUPA, Weronika          WKS Śląsk, Wrocław   12700483        69.54  +      2.21
  3.[493]LUBKIEWICZ, Małgorzata             WKS Wawel, Kraków    13205214        74.44  +      7.11
  4.[82]KACZYŃSKA, Ewelina                  Indywidualni Pomorsk 29 05903        78.00  +     10.27
  5.[469]GAWRON, Kasia                      WKS Wawel Kraków     131             82.42  +     15.09
  6.[311]BUDNA, Emilia                      Team360 / 17 WBZ     19805785        84.22  +     16.49
  7.[144]ALABRUDZIŃSKA, Agnieszka           KOS BnO, Szczecin    50 03743        84.43  +     17.10
  8.[347]BINIECKA, Małgorzata               UKS Azymut, Pabianic 10900339        85.45  +     18.12
  9.[283]LESISZ, Agata                      PKO Harpagan, Gdańsk 89 05575        88.21  +     20.48
 10.[463]ZAJĄC, Honorata                    Wks Wawel            130            104.27  +     36.54
 11.[519]WALAŚ, Maria                       WKS Wawel, Kraków    13206087       105.31  +     37.58
 12.[96]MIKHADZIUK, Katsiaryna              Indywidualnie        31             106.15  +     38.42
 13.[327]WINTROWICZ, Agnieszka              Stowarzyszenie Team  10106120       114.13  +     46.40
 14.[345]BIAŁOGRODZKA, Jagoda               UKS Azymut 45, Gdyni 10805956       129.01  +     61.28
 15.[37]KUŹMA, Elżbieta                     BKS Wataha, Warszawa 12 04579       174.45  +    107.12
    [478]GRABOWSKA, Joanna                  WKS Wawel, Kraków    13203716    MISPUNCH          
 
Final class results: W35-49S     3.7km    0m 14c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[491]LAMPARSKA, Iwona                   WKS Wawel, Kraków    13204272        67.41  +      0.00
  2.[241]KOLESNYK, Kateryna                 Odesa Team           78              75.53  +      8.12
  3.[322]WĄSIEWICZ, Marzena                 Stowarzyszenie Team  10104080        78.26  +     10.45
 
Final class results: W40         5.7km    0m 15c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[307]ŠKLIBOVÁ, Jana                     SOOB Spartak Rychnov 99 SRK765       67.23  +      0.00
  2.[309]ŚLIWCZYŃSKA, Ilona                 Stowarzyszenie Team  10002347        69.46  +      2.23
  3.[326]WIGIER, Klara                      Stowarzyszenie Team  10100086        71.36  +      4.13
  4.[244]PAMBUK , Svitlana                  Odesa Team           78              74.50  +      7.27
  5.[392]BAŃSKA-BODZIONA, Aneta             UKS Orientpark.pl, I 11404287        75.47  +      8.24
  6.[73]GOLINOWSKA, Elżbieta                HKS Azymut, Mochy    24 03675        76.04  +      8.41
  7.[362]MAZUR, Katarzyna                   UKS Azymut, Pabianic 10900350        78.10  +     10.47
  8.[487]KOSIŃSKA, Zofia                    WKS Wawel, Kraków    13205330        79.32  +     12.09
  9.[22]WALIDUDA, Anna                      1psap                5               82.19  +     14.56
 10.[292]GLOZSHTEYN, ludmila                Rishon Lezion        90              84.35  +     17.12
 11.[509]SEREDA, Ganna                      WKS Wawel, Kraków    13206100        88.47  +     21.24
 12.[21]FIŁKA, Ewa                          17WBZ                4               96.11  +     28.48
 13.[68]DZIKA, Natalia                      Elbląski Klub Orient 21 05931       108.30  +     41.07
 14.[393]NIKOŁAJUK, Joanna                  UKS Orientpark.pl, I 11404973       109.04  +     41.41
    [119]KOSECKA, Justyna                   Indywidualny Kujawsk 35 05545    MISPUNCH          
 
Final class results: W45         4.9km    0m 14c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[151]SYVORONOVA-DANKOVA, Olga           KS Hades Poznań      53 05728        58.48  +      0.00
  2.[240]SHERENKOVSKA, Olena                O-club               77              62.01  +      3.13
  3.[385]MARSZAŁEK, Maria                   UKS Kometa, Gliwice  11204147        62.57  +      4.09
  4.[351]KONC, Katarzyna                    UKS Azymut, Pabianic 10902953        65.43  +      6.55
  5.[499]OLEJNIK, Ewa                       WKS Wawel, Kraków    13204120        66.25  +      7.37
  6.[422]MIANOWSKA, Dorota                  UNTS, Warszawa       12302405        96.00  +     37.12
  7.[334]RAVID, Naomi                       Tel Aviv University  105             98.25  +     39.37
  8.[153]FILIPIAK, Agnieszka                KS Hades, Poznań     54 04413       139.24  +     80.36
  9.[455]SEMENIUK-PRZYMĘCKA, Sylwia         WKS Śląsk, Wrocław   12705970       140.24  +     81.36
 
Final class results: W50         4.6km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[471]BĄCZEK-MOTAŁA, Barbara             WKS Wawel, Kraków    13200810        49.17  +      0.00
  2.[344]PERSSON, Ewa                       Tormestorp IF        107             52.01  +      2.44
  3.[271]VIKSVIENE , Renata                 ORIENS OK            86              56.13  +      6.56
  4.[502]PISAREK, Renata                    WKS Wawel, Kraków    132             66.45  +     17.28
  5.[280]LEMAŃCZYK, Aleksandra              PKO Harpagan, Gdańsk 89 04847        69.19  +     20.02
  6.[9]NAGY, Ákosné                         SDS Salgótarján      1               75.19  +     26.02
  7.[320]TRYKOZKO, Urszula                  Stowarzyszenie Team  10102691        77.51  +     28.34
  8.[439]WÓJTOWICZ, Katarzyna               UNTS, Warszawa       12304548        80.10  +     30.53
    [139]DAVI, Jana                         Klub OB Martin       46          MISPUNCH          
    [52]NADERA, Agata                       CX80 Kalisz          17 05003    DNF               
    [506]PUŁCZYŃSKA, Agnieszka              WKS Wawel, Kraków    13205198    DNF               
 
Final class results: W55         4.2km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[222]TÓTH , Ágnes                       MAFC Budapest        71              44.33  +      0.00
  2.[237]RUDAKOVA, Olena                    OC MASTER            76              48.15  +      3.42
  3.[435]WOŁOWCZYK, Mariola                 UNTS, Warszawa       12300112        55.35  +     11.02
  4.[238]BAGLYK, Olena                      O-club               77              57.06  +     12.33
  5.[297]ŠMELÍKOVÁ, Jana                    SK HADVEO BANSKÁ BYS 93              57.33  +     13.00
  6.[50]BUCHNAJZER-KUCIŃSKA, Magdalena      CX80 Kalisz          17 05565        61.35  +     17.02
  7.[55]TOMASZEWSKA, Monika                 CX80 Kalisz          17 05563        63.03  +     18.30
  8.[259]KIEREBIŃSKA, Paulina               OK! Sport Warszawa   82              85.29  +     40.56
  9.[264]MUSIAŁ, Anna                       OK! Sport, Warszawa  83              88.35  +     44.02
 10.[257]ZILLING, Kristina                  OK Södertörn         81              88.42  +     44.09
 11.[260]BARGIEL, Beata                     OK! Sport, Warszawa  83 00864        90.51  +     46.18
 12.[125]ŁASKA, Renata                      Indywidualny Mazowsz 38 05318        92.40  +     48.07
 
Final class results: W60         3.6km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[403]CZERKAWSKA, Urszula                UKS Sparta, Czyżowic 11801495        51.50  +      0.00
  2.[229]TUMAK, Antonina                    MIDIZ                72              58.52  +      7.02
  3.[65]ZENCHENKO, Tamara                   DNIPRO               19              60.41  +      8.51
  4.[57]ANDROSOVA, Tamila                   Dnipro               18              63.00  +     11.10
  5.[140]JUHASOVÁ, Viola                    Klub OB Marttin      47              77.13  +     25.23
  6.[60]KYRYCHENKO, Iryna                   Dnipro               18              79.40  +     27.50
  7.[193]WOJARSKA, Kamilla                  LKS Górzanka Nawojow 64 03369        81.14  +     29.24
    [246]ZHADAN, Valentyna                  Odesa Team           78          MISPUNCH          
    [301]POLÓNYIOVÁ, Darina                 Slávia ŽU Žilina     97          MISPUNCH          
 
Final class results: W65         3.4km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[182]KROCHMAL, Małgorzata               KU AZS WAT, Warszawa 62 00075        63.25  +      0.00
  2.[179]BARTNIK, Bożena                    KU AZS WAT, Warszawa 62 02708        73.35  +     10.10
  3.[407]BIZIUK, Halina                     UMKS ORKAN, Ostróda  12001154        76.41  +     13.16
  4.[314]KAMIŃSKA-SOCHA, Hanna              Stowarzyszenie Team  10105436        77.41  +     14.16
  5.[245]SOLOMICHEVA, Tetiana               Odesa Team           78              84.46  +     21.21
  6.[328]GAVRILENKO, Lidia                  Sunky                102             95.41  +     32.16
  7.[127]OLBRYCHT, Anna                     Indywidualny Mazowsz 38 00229       177.35  +    114.10
 
Final class results: W70         2.5km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[339]SIKOROVÁ, Marie                    TJ Baník Ostrava     106             62.39  +      0.00
  2.[]HNATKÓW, Maria                        Stowarzyszenie Team  100             70.01  +      7.22
  3.[36]GALICZ, Krystyna                    BKS Wataha, Warszawa 12 03142       171.46  +    109.07
 
Final class results: WM10N       1.7km    0m 6c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[]WYRZYKOWSKI, Igor                     KS Hades, Poznań     54          27.29 0mp         
  2.[190]MYKHAILOVA, Kateryna               LKS Górzanka Nawojow 64          32.09 0mp         
  3.[495]MIŚKIEWICZ, Adam                   WKS Wawel, Kraków    13206089    37.51 0mp         
  4.[364]MAZUR, Matylda                     UKS Azymut, Pabianic 10905242    38.54 0mp         
    [192]SHUSHKOV, Roman                    LKS Górzanka Nawojow 64          DNF               
    []TARNAWSKI, Tadeusz                    WKS Wawel            129         DNF               
 
Final class results: WM12-14B    2.2km    0m 10c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[432]WOJDA, Grzegorz                    UNTS, Warszawa       12304570        22.10  +      0.00
  2.[171]PODGÓRSKA, Gabriela                KS Kościelec, Chrzan 57 04164        31.15  +      9.05
  3.[13]SZIKSZAI , Boglárka                 SDS Salgótarján      1               38.29  +     16.19
  4.[120]KOSECKA, Natalia                   Indywidualny Kujawsk 35 05936        48.22  +     26.12
  5.[418]KUTA, Antoni                       UNTS, Warszawa       12305683        69.19  +     47.09
    [45]CHABRZYK, Wojciech                  ChabTeam             14          DNF               
    []GOLDA, MAksymilian                    Indywidualnie        31          DNF