Final class results                                                             01.07.2023 13:41:05
                                       Wawel Cup 2023 4.etap
===Podkarpacki OZOS=======================================================Orienteering Organiser===
 
 
Final class results: M10         1.7km    0m 7c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[430]SAŁACKI, Bolesław                  UNTS, Warszawa       12305901        68.00  +      0.00
 
Final class results: M12         2.0km    0m 7c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[480]HUNDT, David                       WKS Wawel, Kraków    13205790        23.43  +      0.00
  2.[]KHASANSHYN, Ruslan                    Indywidualnie        31              23.47  +      0.04
  3.[234]PRZYMĘCKI, Konrad                  MKS MOS, Wrocław     74 05879        34.34  +     10.51
  4.[417]GAJDA, Szczepan                    UNTS, Warszawa       12305505        34.51  +     11.08
  5.[228]OLEKSIUK, Vlad                     MIDIZ                72              40.04  +     16.21
  6.[496]MIŚKIEWICZ, Jacek                  WKS Wawel, Kraków    13206088        44.58  +     21.15
  7.[516]URYGA, Adam                        WKS Wawel, Kraków    13205200        46.12  +     22.29
    [503]PRZYBYŁO, Jakub                    WKS Wawel, Kraków    13205208    MISPUNCH          
 
Final class results: M14         2.5km    0m 9c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[282]LEMAŃCZYK, Witold                  PKO Harpagan, Gdańsk 89 04804        32.33  +      0.00
  2.[341]FALKSTRAND, Axel                   Tormestorp IF        107             36.02  +      3.29
  3.[375]WIŚNIEWSKI, Adam                   UKS Azymut, Pabianic 10904406        38.34  +      6.01
  4.[361]ŁUBISZ, Łukasz                     UKS Azymut, Pabianic 10904402        38.52  +      6.19
  5.[507]PUŁCZYŃSKI, Jeremi                 WKS Wawel, Kraków    13204019        43.28  +     10.55
  6.[431]SOBOLIVSKYI, Makar                 UNTS, Warszawa       12305741        44.46  +     12.13
  7.[384]MARSZAŁEK, Dawid                   UKS Kometa, Gliwice  11204148        46.02  +     13.29
  8.[74]GOLINOWSKI, Piotr                   HKS Azymut, Mochy    24 04046        49.19  +     16.46
  9.[517]URYGA, Artur                       WKS Wawel, Kraków    13204928        57.12  +     24.39
 10.[346]BIAŁOGRODZKI, Ignacy               UKS Azymut 45, Gdyni 10805608        71.05  +     38.32
    [196]WYZNAKIEWICZ, Piotr                LKS Górzanka Nawojow 64 04496    DNF               
    [206]ŚLUSARCZYK, Paweł                  LKS Górzanka, Nawojo 65 04494    DNF               
 
Final class results: M16         3.1km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[274]DRAPELLA, Stanisław                PKO Harpagan, Gdańsk 89 04803        33.19  +      0.00
  2.[357]KREMPIŃSKI, Franciszek             UKS Azymut, Pabianic 10903559        36.00  +      2.41
  3.[340]FALKSTRAND, Arvid                  Tormestorp IF        107             37.43  +      4.24
  4.[451]KOCIUBA, Wiktor                    WKS Śląsk, Wrocław   12704002        39.22  +      6.03
  5.[402]MOTAŁA, Piotr                      UKS Siódemka, Rumia  11704552        42.26  +      9.07
  6.[168]CHODLEWSKI, Antoni                 KS Kościelec, Chrzan 57 03602        43.47  +     10.28
  7.[162]ZIELIŃSKI, Tomasz                  KS Hades, Poznań     54 03701        47.06  +     13.47
  8.[42]TUFEKCIS, Leonidas                  BKS Wataha, Warszawa 12 04577        47.50  +     14.31
  9.[41]LENDZIOSZEK, Roman                  BKS Wataha, Warszawa 12 04944        49.53  +     16.34
 10.[7]MOLNÁR , István                      SDS Salgótarján      1               51.26  +     18.07
 11.[376]WIŚNIEWSKI, Jakub                  UKS Azymut, Pabianic 10903879        56.05  +     22.46
 12.[136]KŐSZEGVÁRI , Bálint                KFKI Budapest        44              61.29  +     28.10
 13.[356]KRAWCZYK, Piotr                    UKS Azymut, Pabianic 10904606        73.07  +     39.48
 14.[146]LENDZIOSZEK, Leszek                KOS Warszawa         51 04736        90.49  +     57.30
    [286]SIKORA, Dawid                      PKO Harpagan, Gdańsk 89 05279    MISPUNCH          
    [227]MATSIUTA, Teimur                   MIDIZ                72          DNF               
 
Final class results: M18         3.2km    0m 14c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[372]SZTRANEK, Maciej                   UKS Azymut, Pabianic 10903562        39.10  +      0.00
  2.[4]MAIER , Bendegúz                     SDS Salgótarján      1               39.37  +      0.27
  3.[267]ALABOR, Finn                       OLG Kakowa           84              39.51  +      0.41
  4.[303]MORÁVEK, Martin                    SOOB Spartak Rychnov 99 SRK050       42.06  +      2.56
  5.[386]MARSZAŁEK, Patryk                  UKS Kometa, Gliwice  11203823        43.29  +      4.19
  6.[374]WESOŁOWSKI, Oskar                  UKS Azymut, Pabianic 10904458        45.06  +      5.56
  7.[500]PISAREK, Kordian                   WKS Wawel, Kraków    13204263        49.52  +     10.42
  8.[360]ŁUBISZ, Dominik                    UKS Azymut, Pabianic 10904169        50.22  +     11.12
  9.[342]FALKSTRAND, Edwin                  Tormestorp IF        107             51.37  +     12.27
 10.[359]ŁĄCKI, Jakub                       UKS Azymut, Pabianic 10903296        51.50  +     12.40
 11.[1]ALB, Zalán                           SDS Salgótarján      1               65.55  +     26.45
 12.[15]VEREBÉLYI , Attila                  SDS Salgótarján      1               71.37  +     32.27
 13.[226]MATSIUTA, Artur                    MIDIZ                72              72.49  +     33.39
 14.[5]MAROSSZÉKY , Péter Tamás             SDS Salgótarján      1               78.13  +     39.03
    [522]ŻESŁAWSKI, Jakub                   WKS Wawel, Kraków    13203201    DNF               
 
Final class results: M20         3.6km    0m 14c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[371]SZTRANEK, Jan                      UKS Azymut, Pabianic 10902653        43.17  +      0.00
  2.[298]SAVCHENKO, Ivan                    SK Nord              94              46.50  +      3.33
  3.[251]FÁBERA, David                      OK Slavia Hradec Kra 80              47.34  +      4.17
  4.[249]ČERNÍK, Adam                       OK Slavia Hradec Kra 80              51.33  +      8.16
    [523]ŻESŁAWSKI, Mateusz                 WKS Wawel, Kraków    13203200    DNF               
 
Final class results: M21E        4.3km    0m 16c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[]KUCA, Kacper                          UNTS, Warszawa       123             38.37  +      0.00
  2.[426]PARFIANOWICZ, Piotr                UNTS, Warszawa       12300102        42.34  +      3.57
  3.[250]DOHNÁLEK, Tomáš                    OK Slavia Hradec Kra 80              42.40  +      4.03
  4.[408]DZIOBA, Mateusz                    UMKS, Kwidzyn        12101101        45.18  +      6.41
  5.[176]LEVYTSKYI, Nazar                   KSO''IF-Deaf''       60              45.24  +      6.47
  6.[368]PABICH, Mariusz                    UKS Azymut, Pabianic 10900338        46.41  +      8.04
  7.[409]KALATA, Michał                     UMKS, Kwidzyn        12100853        47.11  +      8.34
  8.[174]FEDOSEIENKO, Volodymyr             KSO "IF-Deaf"        58              47.54  +      9.17
  9.[100]PŁOTNIKOW, Mykyta                  Indywidualnie        31              49.11  +     10.34
 10.[48]HOFFMANN, Mateusz                   CSWLąd Poznań/KS Had 16 00007        49.53  +     11.16
 11.[255]ŠABATKA, Zdeněk                    OK Slavia Hradec Kra 80              50.06  +     11.29
 12.[420]MARCHUK, Valery                    UNTS, Warszawa       12306095        51.26  +     12.49
 13.[12]STORK , Mihály                      SDS Salgótarján      1               51.36  +     12.59
 14.[28]BORGIEL, Jarosław                   AZS UMCS, Lublin     10 01766        52.52  +     14.15
 15.[35]GALICZ, Karol                       BKS Wataha, Warszawa 12 01853        53.16  +     14.39
 16.[425]MICHALAK, Kacper                   UNTS, Warszawa       12302980        55.29  +     16.52
 17.[263]KRASUSKI, Marcin                   OK! Sport, Warszawa  83 02688        56.05  +     17.28
 18.[26]GAILIS, Andris                      Auseklis IK          8               58.46  +     20.09
 19.[254]PORKERT, Jan                       OK Slavia Hradec Kra 80              58.49  +     20.12
 20.[30]KOGUCIUK, Konrad                    AZS UMCS, Lublin     10 03298        72.13  +     33.36
 21.[]MARCHUK, Ilia                         Indywidualnie        31              79.01  +     40.24
 22.[131]ŁĄTKOWSKI, Krzysztof               Indywidualny Wielkop 40 05725        88.58  +     50.21
    [306]ŠKLÍBA, Michal                     SOOB Spartak Rychnov 99 STE990   DNF               
    [436]WOŁOWCZYK, Michał                  UNTS, Warszawa       12300489    DNF               
 
Final class results: M21S        2.8km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[20]DOMAŃSKI, Dariusz                   17WBZ                4               49.43  +      0.00
  2.[452]KRUPA, Łukasz                      WKS Śląsk, Wrocław   12704250        52.10  +      2.27
  3.[75]KOLEŚNIK, Bartosz                   HKS Azymut, Mochy    24              52.56  +      3.13
  4.[78]MIŚTAL, Mateusz                     HS Team              26              56.23  +      6.40
  5.[92]KRAKOWSKI, Piotr                    17WBZ                4               60.11  +     10.28
    [61]KYRYCHENKO, Vladyslav               Dnipro               18          DNF               
 
Final class results: M35         3.5km    0m 14c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[494]LUBKIEWICZ, Tomasz                 WAT Warszawa / WKS W 19700169        43.59  +      0.00
  2.[419]LESISZ, Kamil                      UNTS, Warszawa       12303904        46.54  +      2.55
  3.[279]KACZYŃSKI, Piotr                   PKO Harpagan, Gdańsk 89 04349        48.04  +      4.05
  4.[305]ŠKLÍBA, Jan                        SOOB Spartak Rychnov 99 SRK750       52.04  +      8.05
  5.[16]GRABOWSKI , Bogusz                  15 GBZ               2               57.46  +     13.47
  6.[177]MARTE, Michał                      KU AZS WAT Warszawa  61 01940        59.34  +     15.35
  7.[294]BABKA, Miklos                      Salgótarjáni Dornyay 91              65.05  +     21.06
  8.[275]FRĄTCZAK, Sławomir                 PKO Harpagan, Gdańsk 89 04370        69.01  +     25.02
  9.[449]BERNAŚ, Tomasz                     WKS Śląsk, Wrocław   12703883        69.21  +     25.22
 10.[160]WYRZYKOWSKI, Patryk                KS Hades, Poznań     54 05078        71.12  +     27.13
 11.[24]KOWALCZYK, Tomasz                   6 BPD                7               73.50  +     29.51
 12.[231]KUNIKOWSKI, Tomasz                 MKS Metalowiec, Łódź 73 05130        77.59  +     34.00
 13.[124]MACIEJEWSKI, Marcin                Indywidualny Łódzkie 37 05995        97.35  +     53.36
 14.[87]DOMAŃSKI, Krzysztof                 Indywidualnie        31             114.38  +     70.39
 
Final class results: M35-49S     2.6km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[112]ZIMMER, Łukasz                     Indywidualnie        31              37.30  +      0.00
  2.[165]GOCYŁA, Mateusz                    KS Jurajskie Orły    55              41.38  +      4.08
  3.[203]MIKHAYLOV, Victor                  LKS Górzanka, Nawojo 65 05774        41.41  +      4.11
  4.[14]SZIKSZAI , Szabolcs                 SDS Salgótarján      1               43.59  +      6.29
  5.[413]KROCHMAL, Adam                     UNTS Warszawa        122             48.34  +     11.04
  6.[95]KUCHARSKI, Maciej                   indywidualnie        32              54.23  +     16.53
    [2]BERECZ, Gábor                        SDS Salgótarján      1           MISPUNCH          
 
Final class results: M40         3.6km    0m 15c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[370]PABICH, Tomasz                     UKS Azymut, Pabianic 10900331        47.13  +      0.00
  2.[373]TKACZUK, Tomasz                    UKS Azymut, Pabianic 10903253        48.51  +      1.38
  3.[116]GOLINOWSKI, Paweł                  17WBZ                4  02892        53.12  +      5.59
  4.[159]WOJCIECH, Sebastian                KS Hades, Poznań     54 04542        56.01  +      8.48
  5.[184]ŁONIEWSKI, Grzegorz                KU AZS WAT, Warszawa 62 02852        56.34  +      9.21
  6.[]KHASANSHYN, Renat                     Indywidualnie        31              57.03  +      9.50
  7.[288]SIKORA, Roger                      PKO Harpagan, Gdańsk 89 05145        59.40  +     12.27
  8.[256]SVOBODA, Ondřej                    OK Slavia Hradec Kra 80              60.08  +     12.55
  9.[46]ZAMIARA, Piotr                      CSWLąd Poznań/KS Had 15 03698        60.11  +     12.58
 10.[180]KOCIUBA, Marek                     KU AZS WAT, Warszawa 62 04985        60.34  +     13.21
 11.[31]STANNY, Jakub                       AZS UMCS, Lublin     10 06124        64.27  +     17.14
 12.[67]DURMAJ, Marcin                      Elbląski Klub Orient 21 05930        66.12  +     18.59
 13.[202]KACZMARSKI, Paweł                  LKS Górzanka, Nawojo 65 04317        67.47  +     20.34
 14.[]ZGODA, Marcin                         WKS Wawel            129             68.06  +     20.53
 15.[111]YEROKHIN, Roman                    Indywidualnie        31              70.22  +     23.09
 16.[80]KUTKIEWICZ, Marcin                  Indywidualni Małopol 28 05265        70.47  +     23.34
 17.[445]KURKOWIAK, Grzegorz                WKS Grunwald, Poznań 12605732        74.41  +     27.28
 18.[40]LENDZIOSZEK, Michał                 BKS Wataha, Warszawa 12 04945        75.27  +     28.14
 19.[123]BEK, Michał                        Indywidualny Łódzkie 37 04818        84.18  +     37.05
 20.[365]MAZUR, Michał                      UKS Azymut, Pabianic 10902952        84.52  +     37.39
 21.[23]PŁÓCIENNIK, Tomasz                  5pa                  6               87.29  +     40.16
 22.[44]CHABRZYK, Andrzej                   ChabTeam             14              92.27  +     45.14
 23.[355]KRAWCZYK, Marcin                   UKS Azymut, Pabianic 10905233        92.48  +     45.35
 24.[109]VAJDULIAK, Juraj                   Indywidualnie        31              94.15  +     47.02
 25.[521]WALAŚ, Waldemar                    WKS Wawel, Kraków    13206102        94.51  +     47.38
 26.[121]STACHOWSKI, Paweł                  17WBZ                4  01536       108.07  +     60.54
 27.[316]KUŚ, Michał                        Stowarzyszenie Team  10105933       111.07  +     63.54
    [122]STĘŻYCKI, Grzegorz                 Indywidualny lubuski 36 04684    DNF               
 
Final class results: M45         3.6km    0m 14c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[76]WALICKI, Rafał                      HKS Azymut, Mochy    24 03438        55.56  +      0.00
  2.[490]KURYJ, Marek                       WKS Wawel, Kraków    13203252        58.39  +      2.43
  3.[405]FIEDOROWICZ, Szczepan              UKS Traper, Złocieni 11902906        62.39  +      6.43
  4.[358]KREMPIŃSKI, Piotr                  UKS Azymut, Pabianic 10902652        64.35  +      8.39
  5.[145]KOWAL, Tomasz                      KOS BnO, Szczecin    50 06091        67.18  +     11.22
  6.[148]LENDZIOSZEK, Paweł                 KOS Warszawa         51 01391        69.12  +     13.16
  7.[308]ŁAWECKI, Szymon                    Stowarzyszenie Team  10002109        72.18  +     16.22
  8.[137]KŐSZEGVÁRI , Tibor                 KFKI Budapest        44              75.49  +     19.53
  9.[8]MOLNÁR , István id.                  SDS Salgótarján      1               76.28  +     20.32
 10.[79]HEKLAND, Bard                       IL Gular             27              80.23  +     24.27
 11.[296]SIMONIK, Milan                     SK HADVEO Banska Bys 92              80.32  +     24.36
 12.[377]GRYDZIUSZKO, Marcin                UKS Energetyk, Dychó 11003933        83.46  +     27.50
 13.[189]MIGACZ, Marcin                     LKS Górzanka Nawojow 64              85.08  +     29.12
 14.[510]SEREDA, Oleksii                    WKS Wawel, Kraków    13206101        94.45  +     38.49
 15.[380]PODGRUSZEWSKI, Paweł               UKS Energetyk, Dychó 11006099        95.33  +     39.37
 16.[199]NIEWIAROWSKI, Andrzej              LKS Górzanka Nawojow 64              96.45  +     40.49
 17.[411]WEJTKO, Michał                     UMKS, Kwidzyn        12103916       107.16  +     51.20
 18.[101]PRYTKOV, Valery                    indywidualnie        32             109.46  +     53.50
 19.[348]KIELNIEROWSKI, Paweł               UKS Azymut, Pabianic 10905236       114.03  +     58.07
 20.[381]ROZUMEK, Adam                      UKS Energetyk, Dychó 11005509       120.18  +     64.22
 21.[382]SOCHACKI, Marcin                   UKS Energetyk, Dychó 11003934       126.19  +     70.23
    [135]KOMJÁTI , András                   KFKI Budapest        44          MISPUNCH          
    [81]WIŚNIEWSKI, Paweł                   Indywidualni Małopol 28 02932    DNF               
    [318]SZCZYGIELSKI, Przemysław           Stowarzyszenie Team  10105614    DNF               
    [398]BADARYCZ, Piotr                    UKS Reflex, Rybnik   11605651    DNF               
    [462]WÓJCIK, Grzegorz                   WKS Wawel            12903195    DNF               
    [474]BISKUPSKI, Michał                  WKS Wawel, Kraków    13205203    DNF               
    [497]MIŚKIEWICZ, Paweł                  WKS Wawel, Kraków    132         DNF               
 
Final class results: M50         3.3km    0m 14c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[378]KRAMSKI, Mariusz                   UKS Energetyk, Dychó 11001690        56.00  +      0.00
  2.[310]BŁACHUT, Igor                      Stowarzyszenie Team  10102679        56.52  +      0.52
  3.[205]SKORUPA, Mariusz                   LKS Górzanka, Nawojo 65 01004        57.05  +      1.05
  4.[154]FILIPIAK, Marek                    KS Hades, Poznań     54 04414        57.44  +      1.44
  5.[185]MARCINKIEWICZ, Marcin              KU AZS WAT, Warszawa 62 04993        62.53  +      6.53
  6.[379]PACYNA, Krzysztof                  UKS Energetyk, Dychó 11004857        66.13  +     10.13
  7.[49]BUCHNAJZER, Mariusz                 CX80 Kalisz          17 05566        66.31  +     10.31
  8.[424]MIANOWSKI, Rafał                   UNTS, Warszawa       12302068        70.26  +     14.26
  9.[29]DOBROWOLSKI, Piotr                  AZS UMCS, Lublin     10 02972        71.44  +     15.44
 10.[335]RAVID, Noam                        Tel Aviv University  105             71.56  +     15.56
 11.[343]FALKSTRAND, Thomas                 Tormestorp IF        107             73.34  +     17.34
 12.[323]WĄSIEWICZ, Piotr                   Stowarzyszenie Team  10104081        74.26  +     18.26
 13.[401]PORADA, Robert                     UKS Reflex, Rybnik   11602084        76.27  +     20.27
 14.[488]KOŚCIELNY, Wojciech                WKS Wawel, Kraków    13201616        77.08  +     21.08
 15.[118]BARTKOWIAK, Rafał                  Indywidualny Kujawsk 35 05544        77.33  +     21.33
 16.[315]KRASUSKI, Bartłomiej               Stowarzyszenie Team  10102210        78.51  +     22.51
 17.[83]DOBIECKI, Artur                     Indywidualni Zachodn 30 03661        81.49  +     25.49
 18.[481]HUNDT, Tomasz                      WKS Wawel, Kraków    13205789        84.06  +     28.06
 19.[387]MARSZAŁEK, Waldemar                UKS Kometa, Gliwice  11204146        90.44  +     34.44
 20.[325]WIECZOREK, Piotr                   Stowarzyszenie Team  10103016        91.26  +     35.26
 21.[293]GLOZSHTEYN, Valeriy                Rishon Lezion        90              92.46  +     36.46
 22.[281]LEMAŃCZYK, Dariusz                 PKO Harpagan, Gdańsk 89 04846        93.22  +     37.22
 23.[437]WÓJTOWICZ, Grzegorz                UNTS, Warszawa       12304546        95.10  +     39.10
 24.[508]RYGIEL, Ryszard                    WKS Wawel, Kraków    13206109        98.24  +     42.24
 25.[34]DOLIŃSKI, Grzegorz                  BKS Wataha, Warszawa 12 03143       101.50  +     45.50
 26.[220]WITKOWSKI, Zbigniew                Łódź                 70             110.22  +     54.22
 27.[295]VEREBÉLYI , Tibor                  Salgótarjáni Dornyay 91             127.38  +     71.38
    [383]NIEBIELSKI, Bartosz                UKS Falenica, Warsza 11102945    MISPUNCH          
    [501]PISAREK, Piotr                     WKS Wawel, Kraków    13204588    DNF               
 
Final class results: M55         3.1km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[406]BARTCZAK, Jarosław                 UMKS ORKAN, Ostróda  12000743        48.56  +      0.00
  2.[6]MOHÁCSY , Tamás                      SDS Salgótarján      1               49.04  +      0.08
  3.[221]DALOS, Attila                      MAFC Budapest        71              51.59  +      3.03
  4.[456]WRZESIŃSKI, Krzysztof              WKS Śląsk, Wrocław   12701138        53.46  +      4.50
  5.[321]URBANIAK, Krzysztof                Stowarzyszenie Team  10100522        53.48  +      4.52
  6.[186]MARSZAŁEK, Marek                   KU AZS WAT, Warszawa 62 03903        56.44  +      7.48
  7.[161]ZIELIŃSKI, Paweł                   KS Hades, Poznań     54 00913        60.14  +     11.18
  8.[126]ŁASKI, Tomasz                      Indywidualny Mazowsz 38 05319        66.55  +     17.59
  9.[261]DRĄGOWSKI, Marek                   OK! Sport, Warszawa  83 00860        67.28  +     18.32
 10.[524]ŻESŁAWSKI, Wojciech                WKS Wawel, Kraków    13203660        69.31  +     20.35
 11.[464]FORYSTEK, Józef                    WKS Wawel Kraków     1312080         73.02  +     24.06
 12.[115]MALARZ, Zbigniew                   Indywidualnie Opole  33              77.01  +     28.05
 13.[266]ALABOR, Erik                       OLG Kakowa           84              83.49  +     34.53
 14.[56]TOMASZEWSKI, Krzysztof              CX80 Kalisz          17 05564        84.01  +     35.05
 15.[265]ŻEBROWSKI, Dariusz                 OK! Sport, Warszawa  83 01532        86.27  +     37.31
 16.[195]WYZNAKIEWICZ, Paweł                LKS Górzanka Nawojow 64 05430        89.37  +     40.41
 17.[47]BURCHARDT, Sławomir                 CSWLąd Poznań/KS Had 16 03699        91.23  +     42.27
 18.[268]DRÁBEK, Petr                       OOB Třebíč           85             133.59  +     85.03
 19.[77]PASKUJ, Mátyás                      Homokbucka Orienteer 25             138.53  +     89.57
    [66]JAKLIK, Andrzej                     Dreptak Krosno       20          MISPUNCH          
    [53]NADERA, Dariusz                     CX80 Kalisz          17 05002    DNF               
    [258]ZILLING, Staffan                   OK Södertörn         81          DNF               
 
Final class results: M60         2.7km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[236]RUDAKOV, Volodymyr                 OC MASTER            76              42.45  +      0.00
  2.[223]WEILER, Zsolt                      MAFC Budapest        71              43.22  +      0.37
  3.[434]WOŁOWCZYK, Marek                   UNTS, Warszawa       12300113        47.51  +      5.06
  4.[270]CICENAS , Rimantas                 ORIENS OK            86              52.48  +     10.03
  5.[239]KHOLIAVKO, Yevhen                  O-club               77              55.53  +     13.08
  6.[25]GAILIS, Ainars                      Auseklis IK          8               56.03  +     13.18
  7.[218]WOJARSKI, Krzysztof                LZS Górzanka Nawojow 68 01121        56.06  +     13.21
  8.[330]HORELYY, Dmytro                    Sunky                102             57.49  +     15.04
  9.[181]KROCHMAL, Grzegorz                 KU AZS WAT, Warszawa 62 00076        68.50  +     26.05
 10.[129]POLEWSKI, Dariusz                  Indywidualny Opolski 39 04258        84.45  +     42.00
 11.[262]KONSTANCIAK, Andrzej               OK! Sport, Warszawa  83 00865        92.53  +     50.08
 12.[404]CZERKAWSKI, Wacław                 UKS Sparta, Czyżowic 11801496        94.55  +     52.10
 13.[441]PARFIANOWICZ, Marcin               Warszawa             124            103.22  +     60.37
 14.[64]SYDOROV, Sergij                     DNIPRO               19             104.35  +     61.50
 15.[141]ZACHAROVSKÝ, Ivan                  KOB Martin           48             125.04  +     82.19
    [299]GŁOWACKI, Jarosław                 skkt PTTK Tuptuś Sie 95          DNF               
    [498]NIESSNER, Piotr                    WKS Wawel, Kraków    13202725    DNF               
 
Final class results: M65         2.6km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[230]TUMAK, Ivan                        MIDIZ                72              39.48  +      0.00
  2.[247]LARSSON, Urban                     OK Gipen             79              45.59  +      6.11
  3.[170]KRYJOMSKI, Jerzy                   KS Kościelec, Chrzan 57 00963        53.04  +     13.16
  4.[450]GUGA, Romuald                      WKS Śląsk, Wrocław   12700716        55.41  +     15.53
  5.[149]PIETRUSIŃSKI, Marek                KS Artemis, Wrocław  52 01323        56.12  +     16.24
  6.[62]OLEJNIK, Olexander                  DNIPRO               19              58.03  +     18.15
  7.[93]KROCHMAL, Andrzej                   Indywidualnie        31 00528        58.11  +     18.23
  8.[188]CAPPER, Mike                       Limestone Cowboys    63              63.35  +     23.47
  9.[233]WIERCIŃSKI, Piotr                  MKS Metalowiec, Łódź 73 01105        63.46  +     23.58
 10.[11]PELYHE , Dénes                      SDS Salgótarján      1               70.07  +     30.19
 11.[198]KRET, Jacek                        LKS Górzanka Nawojow 64 03723        88.44  +     48.56
 12.[128]OLBRYCHT, Janusz                   Indywidualny Mazowsz 38 00228       110.21  +     70.33
 
Final class results: M70         2.6km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[187]PARZEWSKI, Jerzy                   KU AZS WAT, Warszawa 62 00072        54.05  +      0.00
  2.[89]GLIŃSKI, Henryk                     KS Artemis, Wrocław  52 01324        56.21  +      2.16
  3.[291]ŚWIERCZYŃSKI, Bogdan               PKO Harpagan, Gdańsk 89 00885        57.14  +      3.09
  4.[243]OSTROVSKYI, Volodymyr              Odesa Team           78              59.24  +      5.19
  5.[58]AWRAMENKO, ?leksandr                Dnipro               18              60.04  +      5.59
  6.[63]RUBLEWSKI, Wasilij                  Dnipro               18              61.58  +      7.53
  7.[183]ŁAPANOWSKI, Jacenty                KU AZS WAT, Warszawa 62 00190        88.09  +     34.04
    [43]BUGÁR, József                       BÖF Budaörs          13          DNF               
    [178]WOŹNIAK, Józef                     KU AZS WAT Warszawa  61          DNF               
 
Final class results: M75         2.1km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[143]WASILEWSKI, Stanisław              KOS Azymut, Nowy Dwó 49 01168        63.30  +      0.00
  2.[194]WRONICZ, Zygmunt                   LKS Górzanka Nawojow 64              84.49  +     21.19
    [338]SIKORA, Miroslav                   TJ Baník Ostrava     106         DNF               
 
Final class results: M80         1.5km    0m 5c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[54]PIETKIEWICZ, Waldemar               CX80 Kalisz          17 01084        50.25  +      0.00
 
Final class results: OPEN Long   3.9km    0m 10c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[461]OLIINYK, Illia                     WKS WAWEL            128-        0mp 73.03         
  2.[108]SORNAT, Paweł                      indywidualnie        32          0mp 73.14         
  3.[132]PARFIANOWICZ, Adam                 Indywidulanie Warsza 41          0mp 79.02         
  4.[]KOBENIUK, Marta                       Indywidualnie        31          0mp 83.44         
  5.[130]PORTKA, Mariusz                    Indywidualny Opolski 39 05232    0mp 87.57         
  6.[191]MYKHAILOVA, Natalia                LKS Górzanka Nawojow 64          0mp 95.31         
  7.[97]OLEKSAK, Marek                      Indywidualnie        31          0mp104.58         
    [90]HOWE, Peter                         Indywidualnie        31 202325   DNF               
 
Final class results: OPEN Short  1.8km    0m 9c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[349]KIELNIEROWSKI, Wojciech            UKS Azymut, Pabianic 10904105    0mp 31.08         
  2.[458]OLIINYK, Alona                     WKS Wawel            129-        0mp 32.27         
  3.[468]FORYSTEK, Szymon                   WKS Wawel Kraków     131         0mp 46.13         
  4.[467]FORYSTEK, Marek                    WKS Wawel Kraków     1312620     0mp 48.05         
  5.[440]KRZYŻANOWSKI, Bartłomiej           Warszawa             124         0mp 53.05         
  6.[138]KUŚ, Agnieszka                     Klub InO Stowarzysze 45          0mp 62.39         
  7.[486]KLAUS URYGA, Anna                  WKS Wawel, Kraków    13205204    0mp 78.35         
  8.[515]SZOTA, Katarzyna                   WKS Wawel, Kraków    132         0mp 82.11         
  9.[312]CHWIEJCZAK, Dorota                 Stowarzyszenie Team  10105953    0mp 86.31         
 10.[466]FORYSTEK, Konrad                   WKS Wawel Kraków     1312267     0mp 86.56         
 11.[]ROSTKOWSKA, Ewelina                                                    0mp 87.06         
 12.[134]ŁĄTKOWSKA, Barbara                 KB MANIAC Poznań     43          0mp 92.21         
 13.[98]OMELCHENKO, Vladyslav               Indywidualnie        31 -        0mp102.14         
 14.[317]SOCHA, Stanisław                   Stowarzyszenie Team  10105935    0mp174.10         
    [88]GARBACIK, Wojciech                  Indywidualnie        31          DNF               
    [331]LYTVYN, Olga                       Sunky                102         DNF               
    [416]EISMANT, Maryia                    UNTS, Warszawa       123         DNF               
 
Final class results: Rodzinna    1.8km    0m 6c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[107]SORNAT, Natalia                    Indywidualnie        31          0mp 29.52         
  2.[147]LENDZIOSZEK, Łucja                 KOS Warszawa         51          0mp 36.04         
  3.[94]KUCHARSKA, Katarzyna                indywidualnie        32          0mp 37.36         
  4.[354]KRAWCZYK, Anna                     UKS Azymut, Pabianic 10906046    0mp 39.52         
  5.[287]SIKORA, Jan                        PKO Harpagan, Gdańsk 89          0mp 42.52         
  6.[]CYGLER, Olga                          WKS Wawel            129         0mp 43.13         
  7.[164]GOCYŁA, Jerzy                      KS Jurajskie Orły    55          0mp 49.31         
  8.[163]GOCYŁA, Franciszek                 KS Jurajskie Orły    55          0mp 49.32         
  9.[284]PUSTKOWSKA, Jagoda                 PKO Harpagan, Gdańsk 89          0mp 50.53         
 10.[285]PUSTKOWSKA, Malina                 PKO Harpagan, Gdańsk 89          0mp 54.51         
 11.[166]GOCYŁA, Wojciech                   KS Jurajskie Orły    55          0mp 61.33         
    [106]SORNAT, Klaudia                    Indywidualnie        31          DNF               
    [219]ŁĄCZNIAK, Ignacy                   Łączniak Traper      69          DNF               
    [457]KLOC, Dorota                       WKS WAWEL            128         DNF               
    [465]FORYSTEK, Katarzyna (Cody)         WKS Wawel Kraków     131         DNF               
    [470]WOŹNIAK, Bartek                    WKS Wawel Kraków     131         DNF               
    [483]KARNIA, Ada                        WKS Wawel, Kraków    132         DNF               
    [484]KARNIA, Wiktor                     WKS Wawel, Kraków    132         DNF               
    []MARCHUK, Leonardo                                                      DNF               
    []MIŚTAL, Kamil                                                          DNF               
    []PORADA, Michał                                                         DNF               
 
Final class results: W10         1.7km    0m 6c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[363]MAZUR, Marta                       UKS Azymut, Pabianic 10905243        22.13  +      0.00
  2.[459]OLIINYK, Arina                     WKS WAWEL            128-            29.37  +      7.24
  3.[504]PRZYBYŁO, Julia                    WKS Wawel, Kraków    13205207        34.25  +     12.12
  4.[518]WALAŚ, Emilia                      WKS Wawel, Kraków    13205093        34.50  +     12.37
  5.[278]KACZYŃSKA, Zofia                   PKO Harpagan, Gdańsk 89 05578        40.24  +     18.11
    [473]BISKUPSKA, Maria                   WKS Wawel, Kraków    13205096    DNF               
 
Final class results: W12         1.8km    0m 7c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[277]KACZYŃSKA, Amelia                  PKO Harpagan, Gdańsk 89 04954        26.02  +      0.00
  2.[150]DANKOVA, Inna                      KS Hades Poznań      53 05729        27.34  +      1.32
  3.[433]WOJDA, Katarzyna                   UNTS, Warszawa       12305502        39.44  +     13.42
  4.[520]WALAŚ, Olga                        WKS Wawel, Kraków    13205092        41.42  +     15.40
  5.[415]CIOŁKOWSKA, Olga                   UNTS, Warszawa       12305677        45.43  +     19.41
  6.[447]KURKOWIAK, Jaśmina                 WKS Grunwald, Poznań 12605731        47.23  +     21.21
  7.[102]PRYTKOVA, Aleksandra               indywidualnie        32              53.59  +     27.57
  8.[412]WEJTKO, Paula                      UMKS, Kwidzyn        12105246        60.33  +     34.31
  9.[460]OLIINYK, Hanna                     WKS WAWEL            128-            72.42  +     46.40
 
Final class results: W14         2.3km    0m 10c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[394]NIKOŁAJUK, Martyna                 UKS Orientpark.pl, I 11404975        36.11  +      0.00
  2.[410]SZAFAREWICZ, Katarzyna             UMKS, Kwidzyn        12104179        39.06  +      2.55
  3.[511]SEREDA , Daria                     WKS Wawel, Kraków    13205836        40.20  +      4.09
  4.[300]JURACAKOVA, Judita                 SKOB Frydek-Mistek   96 B            40.46  +      4.35
  5.[152]ZAMIARA, Gabriela                  KS Hades Poznań      53 04690        46.12  +     10.01
  6.[472]BISKUPSKA, Małgorzata              WKS Wawel, Kraków    13204748        46.51  +     10.40
  7.[156]ŁĄTKOWSKA, Gabriela                KS Hades, Poznań     54 05726        49.51  +     13.40
  8.[158]PANCHENKO, Ivanna                  KS Hades, Poznań     54 05765        50.32  +     14.21
  9.[169]GROCHAL, Nina                      KS Kościelec, Chrzan 57 04935        51.54  +     15.43
 10.[438]WÓJTOWICZ, Hanna                   UNTS, Warszawa       12304547        53.13  +     17.02
 11.[352]KOWALCZYK, Kalina                  UKS Azymut, Pabianic 10904171        53.39  +     17.28
 12.[477]DEPTA, Helena                      WKS Wawel, Kraków    13205084        56.49  +     20.38
 13.[446]KURKOWIAK, Jagoda                  WKS Grunwald, Poznań 12605733        64.53  +     28.42
 14.[225]KOLOTYLO, Polina                   MIDIZ                72              86.27  +     50.16
 15.[224]KOLOTYLO, Anna                     MIDIZ                72             101.32  +     65.21
    [248]LARSSON , Hanna                    OK Gipen             79          DNF               
 
Final class results: W16         2.6km    0m 13c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[]BISKUPSKA, Julia                      WKS Wawel            129             42.52  +      0.00
  2.[421]MIANOWSKA, Antonina                UNTS, Warszawa       12303554        44.37  +      1.45
  3.[414]CHABIERA, Filomena                 UNTS, Warszawa       12303856        51.23  +      8.31
  4.[289]STANIAK, Joanna                    PKO Harpagan, Gdańsk 89 05582        60.30  +     17.38
  5.[324]WĄSIEWICZ, Urszula                 Stowarzyszenie Team  10104082        61.31  +     18.39
  6.[399]PORADA, Jagoda                     UKS Reflex, Rybnik   11604760        65.31  +     22.39
  7.[172]PODGÓRSKA, Marta                   KS Kościelec, Chrzan 57 03611        71.09  +     28.17
  8.[173]WALA, Aleksandra                   KS Kościelec, Chrzan 57 05077        78.57  +     36.05
    [429]SAŁACKA, Joanna                    UNTS, Warszawa       12305510    MISPUNCH          
 
Final class results: W18         2.9km    0m 14c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[489]KURTYCZ, Natalia                   WKS Wawel, Kraków    13204021        50.01  +      0.00
  2.[366]MŁYNARCZYK, Kaja                   UKS Azymut, Pabianic 10904596        53.14  +      3.13
  3.[304]MORÁVKOVÁ, Zuzana                  SOOB Spartak Rychnov 99 SRK055       53.47  +      3.46
  4.[157]PANCHENKO, Daniela                 KS Hades, Poznań     54 05766        56.29  +      6.28
  5.[353]KOZUŃ, Marika                      UKS Azymut, Pabianic 10904599        70.00  +     19.59
  6.[313]GWIAZDA, Barbara                   Stowarzyszenie Team  10105928        80.56  +     30.55
    [336]RAVID, Yael                        Tel Aviv University  105         MISPUNCH          
    [492]LAMPARSKA, Maja                    WKS Wawel, Kraków    13203832    DNF               
 
Final class results: W20         3.4km    0m 15c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[10]NAGY, Szilvia                       SDS Salgótarján      1               61.42  +      0.00
  2.[444]FILIPIAK, Adrianna                 WKS Grunwald, Poznań 12604153        64.20  +      2.38
  3.[201]SKORUPA, Maja                      LKS Górzanka Nawojow 64              75.12  +     13.30
 
Final class results: W21E        3.8km    0m 17c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[252]HOLEČKOVÁ, Petra                   OK Slavia Hradec Kra 80              49.00  +      0.00
  2.[428]POLISHCHUK, Mariya                 UNTS, Warszawa       12301962        50.44  +      1.44
  3.[427]PARFIANOWICZ, Zuzanna              UNTS, Warszawa       12300037        54.03  +      5.03
  4.[276]GRUCHALA, Natalia                  PKO Harpagan, Gdańsk 89 04764        59.14  +     10.14
  5.[]CYGLER, Paulina                       WKS Wawel            129             65.54  +     16.54
  6.[72]DURZYŃSKA, Katarzyna                HKS Azymut, Mochy    24 03584        73.30  +     24.30
  7.[155]HOFFMANN, Barbara                  KS Hades, Poznań     54 00930        82.47  +     33.47
  8.[232]WALIŃSKA, Natalia                  MKS Metalowiec, Łódź 73 06104       105.28  +     56.28
    [253]KRONIKOVÁ, Štěpánka                OK Slavia Hradec Kra 80          MISPUNCH          
 
Final class results: W21S        2.5km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[369]PABICH, Marta                      UKS Azymut, Pabianic 10900355        40.07  +      0.00
  2.[395]PANASZEK, Justyna                  UKS Orientpark.pl, I 11405264        40.08  +      0.01
  3.[423]MIANOWSKA, Julia                   UNTS, Warszawa       12302096        43.01  +      2.54
  4.[19]BILAWA, Karolina                    17WBZ                4               44.52  +      4.45
  5.[99]PARFIANOWICZ, Katarzyna             Indywidualnie        31              46.23  +      6.16
  6.[3]GOLDMANN, Kata                       SDS Salgótarján      1               51.18  +     11.11
  7.[69]DÉKÁNY , Szilvia                    GKS Gödöllő          22              51.20  +     11.13
  8.[142]FILIPCZAK, Jagoda                  KOS Azymut, Nowy Dwó 49 00020        51.57  +     11.50
  9.[400]PORADA, Lilianna                   UKS Reflex, Rybnik   11602045        53.27  +     13.20
 10.[18]SIECZKOWSKA , Ewa                   15 pplot             3               60.19  +     20.12
 11.[117]KALATA, Agnieszka                  Indywidualny Dolnośl 34 03803        60.57  +     20.50
 12.[17]SEKTA, Marta                        15 GBZ               2               81.00  +     40.53
    [27]URAZIUK , Dominika                  AZS UMCS LUBLIN      9           DNF               
 
Final class results: W35         3.1km    0m 13c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[367]PABICH, Maria                      UKS Azymut, Pabianic 10900330        50.13  +      0.00
  2.[453]MACHOWSKA-KRUPA, Weronika          WKS Śląsk, Wrocław   12700483        52.18  +      2.05
  3.[493]LUBKIEWICZ, Małgorzata             WKS Wawel, Kraków    13205214        58.20  +      8.07
  4.[311]BUDNA, Emilia                      Team360 / 17 WBZ     19805785        60.38  +     10.25
  5.[283]LESISZ, Agata                      PKO Harpagan, Gdańsk 89 05575        65.10  +     14.57
  6.[478]GRABOWSKA, Joanna                  WKS Wawel, Kraków    13203716        65.33  +     15.20
  7.[144]ALABRUDZIŃSKA, Agnieszka           KOS BnO, Szczecin    50 03743        67.37  +     17.24
  8.[347]BINIECKA, Małgorzata               UKS Azymut, Pabianic 10900339        70.35  +     20.22
  9.[519]WALAŚ, Maria                       WKS Wawel, Kraków    13206087        83.22  +     33.09
 10.[469]GAWRON, Kasia                      WKS Wawel Kraków     131             86.24  +     36.11
 11.[82]KACZYŃSKA, Ewelina                  Indywidualni Pomorsk 29 05903        90.37  +     40.24
 12.[96]MIKHADZIUK, Katsiaryna              Indywidualnie        31              97.43  +     47.30
 13.[345]BIAŁOGRODZKA, Jagoda               UKS Azymut 45, Gdyni 10805956       117.27  +     67.14
    [463]ZAJĄC, Honorata                    Wks Wawel            130         DISQ              
 
Final class results: W35-49S     2.3km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[241]KOLESNYK, Kateryna                 Odesa Team           78              66.50  +      0.00
  2.[491]LAMPARSKA, Iwona                   WKS Wawel, Kraków    13204272        96.03  +     29.13
  3.[322]WĄSIEWICZ, Marzena                 Stowarzyszenie Team  10104080       105.07  +     38.17
    [513]SŁOŃSKA, Bogusława                 WKS Wawel, Kraków    13203655    DNF               
 
Final class results: W40         2.8km    0m 13c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[]PUSTOVA, Natalia                                                           53.38  +      0.00
  2.[326]WIGIER, Klara                      Stowarzyszenie Team  10100086        57.50  +      4.12
  3.[309]ŚLIWCZYŃSKA, Ilona                 Stowarzyszenie Team  10002347        60.04  +      6.26
  4.[307]ŠKLIBOVÁ, Jana                     SOOB Spartak Rychnov 99 SRK765       62.45  +      9.07
  5.[487]KOSIŃSKA, Zofia                    WKS Wawel, Kraków    13205330        63.00  +      9.22
  6.[244]PAMBUK , Svitlana                  Odesa Team           78              65.50  +     12.12
  7.[392]BAŃSKA-BODZIONA, Aneta             UKS Orientpark.pl, I 11404287        66.29  +     12.51
  8.[21]FIŁKA, Ewa                          17WBZ                4               70.35  +     16.57
  9.[73]GOLINOWSKA, Elżbieta                HKS Azymut, Mochy    24 03675        73.40  +     20.02
 10.[292]GLOZSHTEYN, ludmila                Rishon Lezion        90              79.19  +     25.41
 11.[509]SEREDA, Ganna                      WKS Wawel, Kraków    13206100        93.42  +     40.04
 12.[393]NIKOŁAJUK, Joanna                  UKS Orientpark.pl, I 11404973        97.53  +     44.15
 13.[119]KOSECKA, Justyna                   Indywidualny Kujawsk 35 05545       139.58  +     86.20
    [362]MAZUR, Katarzyna                   UKS Azymut, Pabianic 10900350    MISPUNCH          
    [448]KURKOWIAK, Patrycja                WKS Grunwald, Poznań 12605730    OVERTIME          
    [22]WALIDUDA, Anna                      1psap                5           DNF               
    [68]DZIKA, Natalia                      Elbląski Klub Orient 21 05931    DNF               
 
Final class results: W45         2.5km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[151]SYVORONOVA-DANKOVA, Olga           KS Hades Poznań      53 05728        50.10  +      0.00
  2.[240]SHERENKOVSKA, Olena                O-club               77              54.41  +      4.31
  3.[499]OLEJNIK, Ewa                       WKS Wawel, Kraków    13204120        55.34  +      5.24
  4.[385]MARSZAŁEK, Maria                   UKS Kometa, Gliwice  11204147        67.17  +     17.07
  5.[351]KONC, Katarzyna                    UKS Azymut, Pabianic 10902953        73.20  +     23.10
  6.[153]FILIPIAK, Agnieszka                KS Hades, Poznań     54 04413        80.52  +     30.42
  7.[319]ŚWIERCZEWSKA-GWIAZDA, Agnieszka    Stowarzyszenie Team  10105927        87.54  +     37.44
  8.[422]MIANOWSKA, Dorota                  UNTS, Warszawa       12302405        93.45  +     43.35
  9.[334]RAVID, Naomi                       Tel Aviv University  105             99.45  +     49.35
 10.[455]SEMENIUK-PRZYMĘCKA, Sylwia         WKS Śląsk, Wrocław   12705970       164.43  +    114.33
 
Final class results: W50         2.3km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[471]BĄCZEK-MOTAŁA, Barbara             WKS Wawel, Kraków    13200810        42.15  +      0.00
  2.[344]PERSSON, Ewa                       Tormestorp IF        107             52.50  +     10.35
  3.[271]VIKSVIENE , Renata                 ORIENS OK            86              58.23  +     16.08
  4.[9]NAGY, Ákosné                         SDS Salgótarján      1               60.37  +     18.22
  5.[280]LEMAŃCZYK, Aleksandra              PKO Harpagan, Gdańsk 89 04847        74.25  +     32.10
  6.[320]TRYKOZKO, Urszula                  Stowarzyszenie Team  10102691        78.46  +     36.31
  7.[439]WÓJTOWICZ, Katarzyna               UNTS, Warszawa       12304548        81.54  +     39.39
  8.[502]PISAREK, Renata                    WKS Wawel, Kraków    132             97.51  +     55.36
  9.[139]DAVI, Jana                         Klub OB Martin       46             131.40  +     89.25
    [52]NADERA, Agata                       CX80 Kalisz          17 05003    DNF               
    [506]PUŁCZYŃSKA, Agnieszka              WKS Wawel, Kraków    13205198    DNF               
 
Final class results: W55         2.2km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[237]RUDAKOVA, Olena                    OC MASTER            76              48.38  +      0.00
  2.[435]WOŁOWCZYK, Mariola                 UNTS, Warszawa       12300112        55.21  +      6.43
  3.[222]TÓTH , Ágnes                       MAFC Budapest        71              64.07  +     15.29
  4.[238]BAGLYK, Olena                      O-club               77              64.31  +     15.53
  5.[297]ŠMELÍKOVÁ, Jana                    SK HADVEO BANSKÁ BYS 93              72.48  +     24.10
  6.[50]BUCHNAJZER-KUCIŃSKA, Magdalena      CX80 Kalisz          17 05565        79.02  +     30.24
  7.[125]ŁASKA, Renata                      Indywidualny Mazowsz 38 05318        81.55  +     33.17
  8.[55]TOMASZEWSKA, Monika                 CX80 Kalisz          17 05563        87.38  +     39.00
  9.[259]KIEREBIŃSKA, Paulina               OK! Sport Warszawa   82              96.10  +     47.32
 10.[260]BARGIEL, Beata                     OK! Sport, Warszawa  83 00864       103.40  +     55.02
 11.[264]MUSIAŁ, Anna                       OK! Sport, Warszawa  83             135.13  +     86.35
    [257]ZILLING, Kristina                  OK Södertörn         81          DNF               
 
Final class results: W60         1.9km    0m 10c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[229]TUMAK, Antonina                    MIDIZ                72              63.52  +      0.00
  2.[403]CZERKAWSKA, Urszula                UKS Sparta, Czyżowic 11801495        66.03  +      2.11
  3.[65]ZENCHENKO, Tamara                   DNIPRO               19              84.10  +     20.18
  4.[140]JUHASOVÁ, Viola                    Klub OB Marttin      47              87.15  +     23.23
  5.[301]POLÓNYIOVÁ, Darina                 Slávia ŽU Žilina     97              96.17  +     32.25
  6.[193]WOJARSKA, Kamilla                  LKS Górzanka Nawojow 64 03369       102.59  +     39.07
    [246]ZHADAN, Valentyna                  Odesa Team           78          MISPUNCH          
    [60]KYRYCHENKO, Iryna                   Dnipro               18          DNF               
 
Final class results: W65         1.8km    0m 9c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[182]KROCHMAL, Małgorzata               KU AZS WAT, Warszawa 62 00075        70.55  +      0.00
  2.[179]BARTNIK, Bożena                    KU AZS WAT, Warszawa 62 02708        77.21  +      6.26
  3.[314]KAMIŃSKA-SOCHA, Hanna              Stowarzyszenie Team  10105436        84.17  +     13.22
  4.[328]GAVRILENKO, Lidia                  Sunky                102             85.23  +     14.28
  5.[407]BIZIUK, Halina                     UMKS ORKAN, Ostróda  12001154        88.55  +     18.00
  6.[245]SOLOMICHEVA, Tetiana               Odesa Team           78             111.51  +     40.56
    [127]OLBRYCHT, Anna                     Indywidualny Mazowsz 38 00229    MISPUNCH          
 
Final class results: W70         1.7km    0m 6c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[]HNATKÓW, Maria                        Stowarzyszenie Team  100             55.24  +      0.00
  2.[36]GALICZ, Krystyna                    BKS Wataha, Warszawa 12 03142        97.25  +     42.01
    [339]SIKOROVÁ, Marie                    TJ Baník Ostrava     106         DNF               
 
Final class results: WM10N       1.8km    0m 6c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[190]MYKHAILOVA, Kateryna               LKS Górzanka Nawojow 64          46.58 0mp         
  2.[364]MAZUR, Matylda                     UKS Azymut, Pabianic 10905242    47.25 0mp         
    [192]SHUSHKOV, Roman                    LKS Górzanka Nawojow 64          DNF               
    [495]MIŚKIEWICZ, Adam                   WKS Wawel, Kraków    13206089    DNF               
    []TARNAWSKI, Tadeusz                    WKS Wawel            129         DNF               
    WYRZYKOWSKI, Igor                       KS Hades, Poznań     54          DNF               
 
Final class results: WM12-14B    1.9km    0m 7c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[432]WOJDA, Grzegorz                    UNTS, Warszawa       12304570        29.49  +      0.00
  2.[171]PODGÓRSKA, Gabriela                KS Kościelec, Chrzan 57 04164        30.02  +      0.13
  3.[418]KUTA, Antoni                       UNTS, Warszawa       12305683        42.54  +     13.05
  4.[13]SZIKSZAI , Boglárka                 SDS Salgótarján      1               62.41  +     32.52
  5.[120]KOSECKA, Natalia                   Indywidualny Kujawsk 35 05936        74.13  +     44.24
    [45]CHABRZYK, Wojciech                  ChabTeam             14          DNF               
    GOLDA, MAksymilian                      Indywidualnie        31          DNF