Final class results                                                             01.07.2023 09:47:37
                                       Wawel Cup 2023 3.etap
===Podkarpacki OZOS=======================================================Orienteering Organiser===
 
 
Final class results: M10         1.8km    0m 7c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[430]SAŁACKI, Bolesław                  UNTS, Warszawa       12305901        66.37  +      0.00
 
Final class results: M12         1.9km    0m 8c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[417]GAJDA, Szczepan                    UNTS, Warszawa       12305505        26.20  +      0.00
  2.[480]HUNDT, David                       WKS Wawel, Kraków    13205790        26.27  +      0.07
  3.[496]MIŚKIEWICZ, Jacek                  WKS Wawel, Kraków    13206088        41.07  +     14.47
  4.[516]URYGA, Adam                        WKS Wawel, Kraków    13205200        43.05  +     16.45
  5.[503]PRZYBYŁO, Jakub                    WKS Wawel, Kraków    13205208        51.35  +     25.15
    [228]OLEKSIUK, Vlad                     MIDIZ                72          MISPUNCH          
    [234]PRZYMĘCKI, Konrad                  MKS MOS, Wrocław     74 05879    MISPUNCH          
 
Final class results: M14         2.5km    0m 7c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[361]ŁUBISZ, Łukasz                     UKS Azymut, Pabianic 10904402        48.35  +      0.00
  2.[375]WIŚNIEWSKI, Adam                   UKS Azymut, Pabianic 10904406        49.00  +      0.25
  3.[431]SOBOLIVSKYI, Makar                 UNTS, Warszawa       12305741        50.48  +      2.13
  4.[507]PUŁCZYŃSKI, Jeremi                 WKS Wawel, Kraków    13204019        55.08  +      6.33
  5.[282]LEMAŃCZYK, Witold                  PKO Harpagan, Gdańsk 89 04804        56.44  +      8.09
  6.[74]GOLINOWSKI, Piotr                   HKS Azymut, Mochy    24 04046        62.18  +     13.43
  7.[384]MARSZAŁEK, Dawid                   UKS Kometa, Gliwice  11204148        66.51  +     18.16
  8.[517]URYGA, Artur                       WKS Wawel, Kraków    13204928        99.25  +     50.50
    [346]BIAŁOGRODZKI, Ignacy               UKS Azymut 45, Gdyni 10805608    MISPUNCH          
    [485]KIZERWETTER, Mikołaj               WKS Wawel, Kraków    13205215    MISPUNCH          
    [196]WYZNAKIEWICZ, Piotr                LKS Górzanka Nawojow 64 04496    DNF               
    [206]ŚLUSARCZYK, Paweł                  LKS Górzanka, Nawojo 65 04494    DNF               
 
Final class results: M16         2.8km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[274]DRAPELLA, Stanisław                PKO Harpagan, Gdańsk 89 04803        41.24  +      0.00
  2.[402]MOTAŁA, Piotr                      UKS Siódemka, Rumia  11704552        52.42  +     11.18
  3.[7]MOLNÁR , István                      SDS Salgótarján      1               52.56  +     11.32
  4.[357]KREMPIŃSKI, Franciszek             UKS Azymut, Pabianic 10903559        57.18  +     15.54
  5.[168]CHODLEWSKI, Antoni                 KS Kościelec, Chrzan 57 03602        58.30  +     17.06
  6.[42]TUFEKCIS, Leonidas                  BKS Wataha, Warszawa 12 04577        60.01  +     18.37
  7.[286]SIKORA, Dawid                      PKO Harpagan, Gdańsk 89 05279        62.08  +     20.44
  8.[41]LENDZIOSZEK, Roman                  BKS Wataha, Warszawa 12 04944        62.53  +     21.29
  9.[376]WIŚNIEWSKI, Jakub                  UKS Azymut, Pabianic 10903879        68.10  +     26.46
 10.[162]ZIELIŃSKI, Tomasz                  KS Hades, Poznań     54 03701        70.54  +     29.30
 11.[146]LENDZIOSZEK, Leszek                KOS Warszawa         51 04736        71.53  +     30.29
 12.[356]KRAWCZYK, Piotr                    UKS Azymut, Pabianic 10904606        72.45  +     31.21
 13.[451]KOCIUBA, Wiktor                    WKS Śląsk, Wrocław   12704002        78.11  +     36.47
 14.[136]KŐSZEGVÁRI , Bálint                KFKI Budapest        44              79.21  +     37.57
 15.[290]STANIAK, Paweł                     PKO Harpagan, Gdańsk 89 05583        89.42  +     48.18
    [114]ZWONEK, Rafał                      Indywidualnie        31          DNF               
    [227]MATSIUTA, Teimur                   MIDIZ                72          DNF               
 
Final class results: M18         3.4km    0m 13c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[267]ALABOR, Finn                       OLG Kakowa           84              58.59  +      0.00
  2.[386]MARSZAŁEK, Patryk                  UKS Kometa, Gliwice  11203823        63.35  +      4.36
  3.[303]MORÁVEK, Martin                    SOOB Spartak Rychnov 99 SRK050       65.14  +      6.15
  4.[372]SZTRANEK, Maciej                   UKS Azymut, Pabianic 10903562        68.19  +      9.20
  5.[359]ŁĄCKI, Jakub                       UKS Azymut, Pabianic 10903296        73.30  +     14.31
  6.[4]MAIER , Bendegúz                     SDS Salgótarján      1               74.05  +     15.06
  7.[374]WESOŁOWSKI, Oskar                  UKS Azymut, Pabianic 10904458        81.48  +     22.49
  8.[15]VEREBÉLYI , Attila                  SDS Salgótarján      1               85.14  +     26.15
  9.[226]MATSIUTA, Artur                    MIDIZ                72              87.21  +     28.22
 10.[360]ŁUBISZ, Dominik                    UKS Azymut, Pabianic 10904169        87.39  +     28.40
 11.[1]ALB, Zalán                           SDS Salgótarján      1              101.36  +     42.37
 12.[5]MAROSSZÉKY , Péter Tamás             SDS Salgótarján      1              108.15  +     49.16
    [522]ŻESŁAWSKI, Jakub                   WKS Wawel, Kraków    13203201    MISPUNCH          
    [500]PISAREK, Kordian                   WKS Wawel, Kraków    13204263    DNF               
 
Final class results: M20         3.3km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[371]SZTRANEK, Jan                      UKS Azymut, Pabianic 10902653        40.37  +      0.00
  2.[298]SAVCHENKO, Ivan                    SK Nord              94              42.33  +      1.56
  3.[251]FÁBERA, David                      OK Slavia Hradec Kra 80              44.49  +      4.12
  4.[249]ČERNÍK, Adam                       OK Slavia Hradec Kra 80              46.36  +      5.59
    [523]ŻESŁAWSKI, Mateusz                 WKS Wawel, Kraków    13203200    DNF               
 
Final class results: M21E        3.9km    0m 16c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[426]PARFIANOWICZ, Piotr                UNTS, Warszawa       12300102        47.02  +      0.00
  2.[176]LEVYTSKYI, Nazar                   KSO''IF-Deaf''       60              48.38  +      1.36
  3.[408]DZIOBA, Mateusz                    UMKS, Kwidzyn        12101101        48.51  +      1.49
  4.[409]KALATA, Michał                     UMKS, Kwidzyn        12100853        49.45  +      2.43
  5.[368]PABICH, Mariusz                    UKS Azymut, Pabianic 10900338        51.21  +      4.19
  6.[174]FEDOSEIENKO, Volodymyr             KSO "IF-Deaf"        58              53.50  +      6.48
  7.[48]HOFFMANN, Mateusz                   CSWLąd Poznań/KS Had 16 00007        55.28  +      8.26
  8.[12]STORK , Mihály                      SDS Salgótarján      1               56.01  +      8.59
  9.[255]ŠABATKA, Zdeněk                    OK Slavia Hradec Kra 80              56.53  +      9.51
 10.[420]MARCHUK, Valery                    UNTS, Warszawa       12306095        56.58  +      9.56
 11.[26]GAILIS, Andris                      Auseklis IK          8               57.07  +     10.05
 12.[250]DOHNÁLEK, Tomáš                    OK Slavia Hradec Kra 80              58.51  +     11.49
 13.[263]KRASUSKI, Marcin                   OK! Sport, Warszawa  83 02688        59.50  +     12.48
 14.[28]BORGIEL, Jarosław                   AZS UMCS, Lublin     10 01766        60.05  +     13.03
 15.[100]PŁOTNIKOW, Mykyta                  Indywidualnie        31              62.15  +     15.13
 16.[425]MICHALAK, Kacper                   UNTS, Warszawa       12302980        66.52  +     19.50
 17.[30]KOGUCIUK, Konrad                    AZS UMCS, Lublin     10 03298        72.33  +     25.31
 18.[35]GALICZ, Karol                       BKS Wataha, Warszawa 12 01853        82.27  +     35.25
 19.[436]WOŁOWCZYK, Michał                  UNTS, Warszawa       12300489        84.17  +     37.15
 20.[131]ŁĄTKOWSKI, Krzysztof               Indywidualny Wielkop 40 05725       119.42  +     72.40
    [254]PORKERT, Jan                       OK Slavia Hradec Kra 80          MISPUNCH          
    []SKORUPA, Marek                        WKS Wawel            129         MISPUNCH          
    []KUCA, Kacper                                                           MISPUNCH          
    [306]ŠKLÍBA, Michal                     SOOB Spartak Rychnov 99 STE990   DNF               
 
Final class results: M21S        2.6km    0m 10c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[78]MIŚTAL, Mateusz                     HS Team              26              41.39  +      0.00
  2.[20]DOMAŃSKI, Dariusz                   17WBZ                4               43.17  +      1.38
  3.[92]KRAKOWSKI, Piotr                    17WBZ                4               58.56  +     17.17
  4.[61]KYRYCHENKO, Vladyslav               Dnipro               18              66.50  +     25.11
  5.[452]KRUPA, Łukasz                      WKS Śląsk, Wrocław   12704250        73.57  +     32.18
 
Final class results: M35         3.2km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[419]LESISZ, Kamil                      UNTS, Warszawa       12303904        51.12  +      0.00
  2.[279]KACZYŃSKI, Piotr                   PKO Harpagan, Gdańsk 89 04349        51.24  +      0.12
  3.[305]ŠKLÍBA, Jan                        SOOB Spartak Rychnov 99 SRK750       52.39  +      1.27
  4.[177]MARTE, Michał                      KU AZS WAT Warszawa  61 01940        59.45  +      8.33
  5.[16]GRABOWSKI , Bogusz                  15 GBZ               2               62.35  +     11.23
  6.[494]LUBKIEWICZ, Tomasz                 WAT Warszawa / WKS W 19700169        64.50  +     13.38
  7.[294]BABKA, Miklos                      Salgótarjáni Dornyay 91              72.13  +     21.01
  8.[124]MACIEJEWSKI, Marcin                Indywidualny Łódzkie 37 05995        74.06  +     22.54
  9.[231]KUNIKOWSKI, Tomasz                 MKS Metalowiec, Łódź 73 05130        74.38  +     23.26
 10.[24]KOWALCZYK, Tomasz                   6 BPD                7               89.43  +     38.31
 11.[449]BERNAŚ, Tomasz                     WKS Śląsk, Wrocław   12703883        91.20  +     40.08
 12.[87]DOMAŃSKI, Krzysztof                 Indywidualnie        31              95.56  +     44.44
 13.[275]FRĄTCZAK, Sławomir                 PKO Harpagan, Gdańsk 89 04370        98.47  +     47.35
 14.[160]WYRZYKOWSKI, Patryk                KS Hades, Poznań     54 05078        98.59  +     47.47
 
Final class results: M35-49S     2.3km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[112]ZIMMER, Łukasz                     Indywidualnie        31              31.35  +      0.00
  2.[203]MIKHAYLOV, Victor                  LKS Górzanka, Nawojo 65 05774        38.58  +      7.23
  3.[165]GOCYŁA, Mateusz                    KS Jurajskie Orły    55              43.53  +     12.18
  4.[14]SZIKSZAI , Szabolcs                 SDS Salgótarján      1               46.32  +     14.57
  5.[95]KUCHARSKI, Maciej                   indywidualnie        32              48.07  +     16.32
  6.[413]KROCHMAL, Adam                     UNTS Warszawa        122             50.18  +     18.43
  7.[2]BERECZ, Gábor                        SDS Salgótarján      1               77.06  +     45.31
 
Final class results: M40         3.2km    0m 15c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[370]PABICH, Tomasz                     UKS Azymut, Pabianic 10900331        50.23  +      0.00
  2.[116]GOLINOWSKI, Paweł                  17WBZ                4  02892        50.48  +      0.25
  3.[31]STANNY, Jakub                       AZS UMCS, Lublin     10 06124        57.34  +      7.11
  4.[184]ŁONIEWSKI, Grzegorz                KU AZS WAT, Warszawa 62 02852        59.11  +      8.48
  5.[373]TKACZUK, Tomasz                    UKS Azymut, Pabianic 10903253        60.31  +     10.08
  6.[180]KOCIUBA, Marek                     KU AZS WAT, Warszawa 62 04985        61.22  +     10.59
  7.[]ZGODA, Marcin                         WKS Wawel            129             63.56  +     13.33
  8.[256]SVOBODA, Ondřej                    OK Slavia Hradec Kra 80              65.14  +     14.51
  9.[46]ZAMIARA, Piotr                      CSWLąd Poznań/KS Had 15 03698        65.30  +     15.07
 10.[44]CHABRZYK, Andrzej                   ChabTeam             14              67.26  +     17.03
 11.[133]GĄSIOREK, Tomasz                   JW 5700/Azymut Mochy 42              71.35  +     21.12
 12.[80]KUTKIEWICZ, Marcin                  Indywidualni Małopol 28 05265        72.05  +     21.42
 13.[288]SIKORA, Roger                      PKO Harpagan, Gdańsk 89 05145        73.02  +     22.39
 14.[159]WOJCIECH, Sebastian                KS Hades, Poznań     54 04542        75.38  +     25.15
 15.[202]KACZMARSKI, Paweł                  LKS Górzanka, Nawojo 65 04317        76.24  +     26.01
 16.[121]STACHOWSKI, Paweł                  17WBZ                4  01536        82.22  +     31.59
 17.[111]YEROKHIN, Roman                    Indywidualnie        31              82.32  +     32.09
 18.[521]WALAŚ, Waldemar                    WKS Wawel, Kraków    13206102        85.00  +     34.37
 19.[67]DURMAJ, Marcin                      Elbląski Klub Orient 21 05930        85.01  +     34.38
 20.[123]BEK, Michał                        Indywidualny Łódzkie 37 04818        89.48  +     39.25
 21.[332]COLLANDER, Tomi                    Suosmeren Salpa      103             99.41  +     49.18
 22.[355]KRAWCZYK, Marcin                   UKS Azymut, Pabianic 10905233        99.55  +     49.32
 23.[40]LENDZIOSZEK, Michał                 BKS Wataha, Warszawa 12 04945       111.23  +     61.00
 24.[23]PŁÓCIENNIK, Tomasz                  5pa                  6              111.29  +     61.06
 25.[109]VAJDULIAK, Juraj                   Indywidualnie        31             112.58  +     62.35
 26.[316]KUŚ, Michał                        Stowarzyszenie Team  10105933       115.20  +     64.57
    [365]MAZUR, Michał                      UKS Azymut, Pabianic 10902952    MISPUNCH          
    [445]KURKOWIAK, Grzegorz                WKS Grunwald, Poznań 12605732    MISPUNCH          
    [122]STĘŻYCKI, Grzegorz                 Indywidualny lubuski 36 04684    DNF               
 
Final class results: M45         3.1km    0m 14c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[76]WALICKI, Rafał                      HKS Azymut, Mochy    24 03438        51.18  +      0.00
  2.[135]KOMJÁTI , András                   KFKI Budapest        44              52.14  +      0.56
  3.[137]KŐSZEGVÁRI , Tibor                 KFKI Budapest        44              52.42  +      1.24
  4.[490]KURYJ, Marek                       WKS Wawel, Kraków    13203252        54.42  +      3.24
  5.[308]ŁAWECKI, Szymon                    Stowarzyszenie Team  10002109        56.54  +      5.36
  6.[380]PODGRUSZEWSKI, Paweł               UKS Energetyk, Dychó 11006099        57.59  +      6.41
  7.[79]HEKLAND, Bard                       IL Gular             27              58.25  +      7.07
  8.[103]SAVANOVICH, Vitali                 Indywidualnie        31              58.36  +      7.18
  9.[148]LENDZIOSZEK, Paweł                 KOS Warszawa         51 01391        61.16  +      9.58
 10.[405]FIEDOROWICZ, Szczepan              UKS Traper, Złocieni 11902906        66.16  +     14.58
 11.[377]GRYDZIUSZKO, Marcin                UKS Energetyk, Dychó 11003933        68.11  +     16.53
 12.[145]KOWAL, Tomasz                      KOS BnO, Szczecin    50 06091        68.14  +     16.56
 13.[462]WÓJCIK, Grzegorz                   WKS Wawel            12903195        76.20  +     25.02
 14.[189]MIGACZ, Marcin                     LKS Górzanka Nawojow 64              76.41  +     25.23
 15.[358]KREMPIŃSKI, Piotr                  UKS Azymut, Pabianic 10902652        78.56  +     27.38
 16.[381]ROZUMEK, Adam                      UKS Energetyk, Dychó 11005509        81.05  +     29.47
 17.[8]MOLNÁR , István id.                  SDS Salgótarján      1               86.03  +     34.45
 18.[296]SIMONIK, Milan                     SK HADVEO Banska Bys 92              92.39  +     41.21
 19.[348]KIELNIEROWSKI, Paweł               UKS Azymut, Pabianic 10905236        98.21  +     47.03
 20.[411]WEJTKO, Michał                     UMKS, Kwidzyn        12103916        99.50  +     48.32
 21.[382]SOCHACKI, Marcin                   UKS Energetyk, Dychó 11003934       104.26  +     53.08
 22.[510]SEREDA, Oleksii                    WKS Wawel, Kraków    13206101       105.42  +     54.24
 23.[199]NIEWIAROWSKI, Andrzej              LKS Górzanka Nawojow 64             106.49  +     55.31
 24.[101]PRYTKOV, Valery                    indywidualnie        32             120.01  +     68.43
    [497]MIŚKIEWICZ, Paweł                  WKS Wawel, Kraków    132         OVERTIME          
    [81]WIŚNIEWSKI, Paweł                   Indywidualni Małopol 28 02932    DNF               
    [318]SZCZYGIELSKI, Przemysław           Stowarzyszenie Team  10105614    DNF               
    [474]BISKUPSKI, Michał                  WKS Wawel, Kraków    13205203    DNF               
    [476]CZAPLA, Przemysław                 WKS Wawel, Kraków    13202933    DNF               
 
Final class results: M50         3.0km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[185]MARCINKIEWICZ, Marcin              KU AZS WAT, Warszawa 62 04993        53.17  +      0.00
  2.[401]PORADA, Robert                     UKS Reflex, Rybnik   11602084        56.06  +      2.49
  3.[310]BŁACHUT, Igor                      Stowarzyszenie Team  10102679        56.28  +      3.11
  4.[29]DOBROWOLSKI, Piotr                  AZS UMCS, Lublin     10 02972        57.24  +      4.07
  5.[293]GLOZSHTEYN, Valeriy                Rishon Lezion        90              57.48  +      4.31
  6.[378]KRAMSKI, Mariusz                   UKS Energetyk, Dychó 11001690        60.12  +      6.55
  7.[379]PACYNA, Krzysztof                  UKS Energetyk, Dychó 11004857        63.19  +     10.02
  8.[154]FILIPIAK, Marek                    KS Hades, Poznań     54 04414        63.25  +     10.08
  9.[387]MARSZAŁEK, Waldemar                UKS Kometa, Gliwice  11204146        65.23  +     12.06
 10.[118]BARTKOWIAK, Rafał                  Indywidualny Kujawsk 35 05544        66.41  +     13.24
 11.[488]KOŚCIELNY, Wojciech                WKS Wawel, Kraków    13201616        67.21  +     14.04
 12.[323]WĄSIEWICZ, Piotr                   Stowarzyszenie Team  10104081        68.32  +     15.15
 13.[437]WÓJTOWICZ, Grzegorz                UNTS, Warszawa       12304546        70.13  +     16.56
 14.[481]HUNDT, Tomasz                      WKS Wawel, Kraków    13205789        71.47  +     18.30
 15.[49]BUCHNAJZER, Mariusz                 CX80 Kalisz          17 05566        72.41  +     19.24
 16.[83]DOBIECKI, Artur                     Indywidualni Zachodn 30 03661        75.07  +     21.50
 17.[335]RAVID, Noam                        Tel Aviv University  105             77.34  +     24.17
 18.[281]LEMAŃCZYK, Dariusz                 PKO Harpagan, Gdańsk 89 04846        78.21  +     25.04
 19.[325]WIECZOREK, Piotr                   Stowarzyszenie Team  10103016        81.07  +     27.50
 20.[220]WITKOWSKI, Zbigniew                Łódź                 70              87.57  +     34.40
 21.[508]RYGIEL, Ryszard                    WKS Wawel, Kraków    13206109        94.51  +     41.34
 22.[295]VEREBÉLYI , Tibor                  Salgótarjáni Dornyay 91             104.17  +     51.00
 23.[315]KRASUSKI, Bartłomiej               Stowarzyszenie Team  10102210       125.47  +     72.30
    [113]ZWONEK, Paweł                      Indywidualnie        31          DNF               
    [383]NIEBIELSKI, Bartosz                UKS Falenica, Warsza 11102945    DNF               
    [482]JAMROZIK, Krzysztof                WKS Wawel, Kraków    13204266    DNF               
    [501]PISAREK, Piotr                     WKS Wawel, Kraków    13204588    DNF               
 
Final class results: M55         3.0km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[456]WRZESIŃSKI, Krzysztof              WKS Śląsk, Wrocław   12701138        55.17  +      0.00
  2.[406]BARTCZAK, Jarosław                 UMKS ORKAN, Ostróda  12000743        55.46  +      0.29
  3.[161]ZIELIŃSKI, Paweł                   KS Hades, Poznań     54 00913        60.40  +      5.23
  4.[321]URBANIAK, Krzysztof                Stowarzyszenie Team  10100522        61.34  +      6.17
  5.[6]MOHÁCSY , Tamás                      SDS Salgótarján      1               62.52  +      7.35
  6.[261]DRĄGOWSKI, Marek                   OK! Sport, Warszawa  83 00860        67.39  +     12.22
  7.[186]MARSZAŁEK, Marek                   KU AZS WAT, Warszawa 62 03903        69.39  +     14.22
  8.[221]DALOS, Attila                      MAFC Budapest        71              72.29  +     17.12
  9.[126]ŁASKI, Tomasz                      Indywidualny Mazowsz 38 05319        81.27  +     26.10
 10.[258]ZILLING, Staffan                   OK Södertörn         81              83.35  +     28.18
 11.[66]JAKLIK, Andrzej                     Dreptak Krosno       20              89.00  +     33.43
 12.[464]FORYSTEK, Józef                    WKS Wawel Kraków     1312080         89.03  +     33.46
 13.[524]ŻESŁAWSKI, Wojciech                WKS Wawel, Kraków    13203660        89.19  +     34.02
 14.[265]ŻEBROWSKI, Dariusz                 OK! Sport, Warszawa  83 01532        93.13  +     37.56
 15.[266]ALABOR, Erik                       OLG Kakowa           84             102.52  +     47.35
 16.[47]BURCHARDT, Sławomir                 CSWLąd Poznań/KS Had 16 03699       103.12  +     47.55
 17.[268]DRÁBEK, Petr                       OOB Třebíč           85             117.28  +     62.11
 18.[77]PASKUJ, Mátyás                      Homokbucka Orienteer 25             119.43  +     64.26
    [56]TOMASZEWSKI, Krzysztof              CX80 Kalisz          17 05564    MISPUNCH          
    [53]NADERA, Dariusz                     CX80 Kalisz          17 05002    DNF               
    [115]MALARZ, Zbigniew                   Indywidualnie Opole  33          DNF               
    [195]WYZNAKIEWICZ, Paweł                LKS Górzanka Nawojow 64 05430    DNF               
 
Final class results: M60         2.7km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[236]RUDAKOV, Volodymyr                 OC MASTER            76              42.55  +      0.00
  2.[434]WOŁOWCZYK, Marek                   UNTS, Warszawa       12300113        46.12  +      3.17
  3.[218]WOJARSKI, Krzysztof                LZS Górzanka Nawojow 68 01121        47.57  +      5.02
  4.[270]CICENAS , Rimantas                 ORIENS OK            86              49.49  +      6.54
  5.[223]WEILER, Zsolt                      MAFC Budapest        71              49.51  +      6.56
  6.[239]KHOLIAVKO, Yevhen                  O-club               77              51.08  +      8.13
  7.[25]GAILIS, Ainars                      Auseklis IK          8               53.17  +     10.22
  8.[330]HORELYY, Dmytro                    Sunky                102             55.48  +     12.53
  9.[181]KROCHMAL, Grzegorz                 KU AZS WAT, Warszawa 62 00076        66.14  +     23.19
 10.[129]POLEWSKI, Dariusz                  Indywidualny Opolski 39 04258        69.01  +     26.06
 11.[262]KONSTANCIAK, Andrzej               OK! Sport, Warszawa  83 00865        80.43  +     37.48
 12.[404]CZERKAWSKI, Wacław                 UKS Sparta, Czyżowic 11801496        82.29  +     39.34
 13.[441]PARFIANOWICZ, Marcin               Warszawa             124             91.52  +     48.57
 14.[141]ZACHAROVSKÝ, Ivan                  KOB Martin           48             110.00  +     67.05
 15.[64]SYDOROV, Sergij                     DNIPRO               19             128.15  +     85.20
    [498]NIESSNER, Piotr                    WKS Wawel, Kraków    13202725    DNF               
 
Final class results: M65         2.7km    0m 14c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[247]LARSSON, Urban                     OK Gipen             79              50.01  +      0.00
  2.[230]TUMAK, Ivan                        MIDIZ                72              53.28  +      3.27
  3.[450]GUGA, Romuald                      WKS Śląsk, Wrocław   12700716        56.48  +      6.47
  4.[170]KRYJOMSKI, Jerzy                   KS Kościelec, Chrzan 57 00963        60.31  +     10.30
  5.[149]PIETRUSIŃSKI, Marek                KS Artemis, Wrocław  52 01323        63.21  +     13.20
  6.[93]KROCHMAL, Andrzej                   Indywidualnie        31 00528        67.00  +     16.59
  7.[233]WIERCIŃSKI, Piotr                  MKS Metalowiec, Łódź 73 01105        67.08  +     17.07
  8.[198]KRET, Jacek                        LKS Górzanka Nawojow 64 03723        72.47  +     22.46
  9.[11]PELYHE , Dénes                      SDS Salgótarján      1               73.02  +     23.01
 10.[188]CAPPER, Mike                       Limestone Cowboys    63              75.11  +     25.10
 11.[62]OLEJNIK, Olexander                  DNIPRO               19              75.47  +     25.46
 12.[128]OLBRYCHT, Janusz                   Indywidualny Mazowsz 38 00228        84.17  +     34.16
 
Final class results: M70         2.3km    0m 10c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[187]PARZEWSKI, Jerzy                   KU AZS WAT, Warszawa 62 00072        50.09  +      0.00
  2.[63]RUBLEWSKI, Wasilij                  Dnipro               18              58.24  +      8.15
  3.[89]GLIŃSKI, Henryk                     KS Artemis, Wrocław  52 01324        58.45  +      8.36
  4.[58]AWRAMENKO, ?leksandr                Dnipro               18              59.19  +      9.10
  5.[183]ŁAPANOWSKI, Jacenty                KU AZS WAT, Warszawa 62 00190        75.39  +     25.30
  6.[291]ŚWIERCZYŃSKI, Bogdan               PKO Harpagan, Gdańsk 89 00885        76.50  +     26.41
  7.[243]OSTROVSKYI, Volodymyr              Odesa Team           78              99.48  +     49.39
  8.[178]WOŹNIAK, Józef                     KU AZS WAT Warszawa  61             104.27  +     54.18
    [43]BUGÁR, József                       BÖF Budaörs          13          DNF               
 
Final class results: M75         1.9km    0m 8c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[143]WASILEWSKI, Stanisław              KOS Azymut, Nowy Dwó 49 01168        50.22  +      0.00
  2.[338]SIKORA, Miroslav                   TJ Baník Ostrava     106             61.56  +     11.34
  3.[194]WRONICZ, Zygmunt                   LKS Górzanka Nawojow 64              79.21  +     28.59
    [59]KARPENKO, Siergiej                  Dnipro               18          DNF               
 
Final class results: M80         2.0km    0m 8c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[54]PIETKIEWICZ, Waldemar               CX80 Kalisz          17 01084        81.32  +      0.00
 
Final class results: OPEN Long   3.3km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[108]SORNAT, Paweł                      indywidualnie        32          0mp 59.11         
  2.[461]OLIINYK, Illia                     WKS WAWEL            128-        0mp 59.19         
  3.[130]PORTKA, Mariusz                    Indywidualny Opolski 39 05232    0mp 75.16         
  4.[132]PARFIANOWICZ, Adam                 Indywidulanie Warsza 41          0mp 78.27         
  5.[191]MYKHAILOVA, Natalia                LKS Górzanka Nawojow 64          0mp 78.33         
  6.[]FORYSTEK, Wiktoria                                                     0mp108.32         
  7.[104]SAVINAVA, Lizaveta                 Indywidualnie        31          0mp121.26         
  8.[]KOBENIUK, Marta                       Indywidualnie        31          0mp130.47         
    [90]HOWE, Peter                         Indywidualnie        31 202325   DNF               
    [466]FORYSTEK, Konrad                   WKS Wawel Kraków     1312267     DNF               
 
Final class results: OPEN Short  2.1km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[]WICHA, Małgorzata                     WKS Wawel            129         0mp 28.37         
  2.[349]KIELNIEROWSKI, Wojciech            UKS Azymut, Pabianic 10904105    0mp 31.31         
  3.[71]NORDIN, John                        Härlövs IF           23          0mp 36.09         
  4.[458]OLIINYK, Alona                     WKS Wawel            129-        0mp 36.33         
  5.[440]KRZYŻANOWSKI, Bartłomiej           Warszawa             124         0mp 43.03         
  6.[467]FORYSTEK, Marek                    WKS Wawel Kraków     1312620     0mp 45.27         
  7.[138]KUŚ, Agnieszka                     Klub InO Stowarzysze 45          0mp 51.14         
  8.[486]KLAUS URYGA, Anna                  WKS Wawel, Kraków    13205204    0mp 53.53         
  9.[312]CHWIEJCZAK, Dorota                 Stowarzyszenie Team  10105953    0mp 54.45         
 10.[98]OMELCHENKO, Vladyslav               Indywidualnie        31 -        0mp 69.20         
 11.[134]ŁĄTKOWSKA, Barbara                 KB MANIAC Poznań     43          0mp 71.11         
 12.[331]LYTVYN, Olga                       Sunky                102         0mp 83.54         
 13.[317]SOCHA, Stanisław                   Stowarzyszenie Team  10105935    0mp108.28         
    [88]GARBACIK, Wojciech                  Indywidualnie        31          DNF               
    [468]FORYSTEK, Szymon                   WKS Wawel Kraków     131         DNF               
    [515]SZOTA, Katarzyna                   WKS Wawel, Kraków    132         DNF               
 
Final class results: Rodzinna    1.7km    0m 6c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[163]GOCYŁA, Franciszek                 KS Jurajskie Orły    55          0mp 37.08         
  2.[354]KRAWCZYK, Anna                     UKS Azymut, Pabianic 10906046    0mp 43.58         
  3.[287]SIKORA, Jan                        PKO Harpagan, Gdańsk 89          0mp 51.16         
  4.[94]KUCHARSKA, Katarzyna                indywidualnie        32          0mp 54.01         
  5.[]CYGLER, Olga                          WKS Wawel            129         0mp 61.31         
  6.[484]KARNIA, Wiktor                     WKS Wawel, Kraków    132         0mp 62.10         
  7.[483]KARNIA, Ada                        WKS Wawel, Kraków    132         0mp 62.17         
  8.[465]FORYSTEK, Katarzyna (Cody)         WKS Wawel Kraków     131         0mp 63.20         
  9.[107]SORNAT, Natalia                    Indywidualnie        31          0mp 64.52         
 10.[105]SKOWRONEK, Małgorzata              indywidualnie        32          0mp 65.07         
 11.[457]KLOC, Dorota                       WKS WAWEL            128         0mp 65.14         
 12.[284]PUSTKOWSKA, Jagoda                 PKO Harpagan, Gdańsk 89          0mp 65.59         
 13.[147]LENDZIOSZEK, Łucja                 KOS Warszawa         51          0mp 66.41         
 14.[106]SORNAT, Klaudia                    Indywidualnie        31          0mp 67.16         
 15.[219]ŁĄCZNIAK, Ignacy                   Łączniak Traper      69          0mp 90.47         
 16.[164]GOCYŁA, Jerzy                      KS Jurajskie Orły    55          0mp 90.54         
 17.[166]GOCYŁA, Wojciech                   KS Jurajskie Orły    55          0mp 93.56         
 18.[285]PUSTKOWSKA, Malina                 PKO Harpagan, Gdańsk 89          0mp 97.28         
    [470]WOŹNIAK, Bartek                    WKS Wawel Kraków     131         DNF               
    []MIŚTAL, Kamil                                                          DNF               
 
Final class results: W10         1.9km    0m 7c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[278]KACZYŃSKA, Zofia                   PKO Harpagan, Gdańsk 89 05578        33.24  +      0.00
  2.[518]WALAŚ, Emilia                      WKS Wawel, Kraków    13205093        38.17  +      4.53
  3.[504]PRZYBYŁO, Julia                    WKS Wawel, Kraków    13205207        39.28  +      6.04
  4.[363]MAZUR, Marta                       UKS Azymut, Pabianic 10905243        44.11  +     10.47
  5.[459]OLIINYK, Arina                     WKS WAWEL            128-            62.14  +     28.50
    [473]BISKUPSKA, Maria                   WKS Wawel, Kraków    13205096    DNF               
 
Final class results: W12         1.9km    0m 7c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[447]KURKOWIAK, Jaśmina                 WKS Grunwald, Poznań 12605731        26.03  +      0.00
  2.[150]DANKOVA, Inna                      KS Hades Poznań      53 05729        29.28  +      3.25
  3.[277]KACZYŃSKA, Amelia                  PKO Harpagan, Gdańsk 89 04954        29.56  +      3.53
  4.[433]WOJDA, Katarzyna                   UNTS, Warszawa       12305502        31.24  +      5.21
  5.[520]WALAŚ, Olga                        WKS Wawel, Kraków    13205092        32.09  +      6.06
  6.[412]WEJTKO, Paula                      UMKS, Kwidzyn        12105246        38.10  +     12.07
  7.[415]CIOŁKOWSKA, Olga                   UNTS, Warszawa       12305677        47.07  +     21.04
  8.[460]OLIINYK, Hanna                     WKS WAWEL            128-            47.26  +     21.23
  9.[102]PRYTKOVA, Aleksandra               indywidualnie        32              61.56  +     35.53
 
Final class results: W14         2.2km    0m 7c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[410]SZAFAREWICZ, Katarzyna             UMKS, Kwidzyn        12104179        40.05  +      0.00
  2.[472]BISKUPSKA, Małgorzata              WKS Wawel, Kraków    13204748        41.36  +      1.31
  3.[158]PANCHENKO, Ivanna                  KS Hades, Poznań     54 05765        42.47  +      2.42
  4.[394]NIKOŁAJUK, Martyna                 UKS Orientpark.pl, I 11404975        43.05  +      3.00
  5.[300]JURACAKOVA, Judita                 SKOB Frydek-Mistek   96 B            44.21  +      4.16
  6.[438]WÓJTOWICZ, Hanna                   UNTS, Warszawa       12304547        44.55  +      4.50
  7.[511]SEREDA , Daria                     WKS Wawel, Kraków    13205836        47.26  +      7.21
  8.[352]KOWALCZYK, Kalina                  UKS Azymut, Pabianic 10904171        50.35  +     10.30
  9.[152]ZAMIARA, Gabriela                  KS Hades Poznań      53 04690        50.50  +     10.45
 10.[169]GROCHAL, Nina                      KS Kościelec, Chrzan 57 04935        52.18  +     12.13
 11.[446]KURKOWIAK, Jagoda                  WKS Grunwald, Poznań 12605733        62.58  +     22.53
 12.[156]ŁĄTKOWSKA, Gabriela                KS Hades, Poznań     54 05726        63.17  +     23.12
 13.[477]DEPTA, Helena                      WKS Wawel, Kraków    13205084        63.21  +     23.16
 14.[224]KOLOTYLO, Anna                     MIDIZ                72              77.03  +     36.58
 15.[225]KOLOTYLO, Polina                   MIDIZ                72              88.33  +     48.28
    [248]LARSSON , Hanna                    OK Gipen             79          DNF               
 
Final class results: W16         2.2km    0m 10c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[414]CHABIERA, Filomena                 UNTS, Warszawa       12303856        48.17  +      0.00
  2.[324]WĄSIEWICZ, Urszula                 Stowarzyszenie Team  10104082        52.45  +      4.28
  3.[421]MIANOWSKA, Antonina                UNTS, Warszawa       12303554        53.55  +      5.38
  4.[172]PODGÓRSKA, Marta                   KS Kościelec, Chrzan 57 03611        61.40  +     13.23
  5.[399]PORADA, Jagoda                     UKS Reflex, Rybnik   11604760        68.32  +     20.15
  6.[173]WALA, Aleksandra                   KS Kościelec, Chrzan 57 05077        73.31  +     25.14
  7.[289]STANIAK, Joanna                    PKO Harpagan, Gdańsk 89 05582        73.40  +     25.23
    [429]SAŁACKA, Joanna                    UNTS, Warszawa       12305510    MISPUNCH          
 
Final class results: W18         3.0km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[489]KURTYCZ, Natalia                   WKS Wawel, Kraków    13204021        49.57  +      0.00
  2.[157]PANCHENKO, Daniela                 KS Hades, Poznań     54 05766        51.41  +      1.44
  3.[304]MORÁVKOVÁ, Zuzana                  SOOB Spartak Rychnov 99 SRK055       52.03  +      2.06
  4.[313]GWIAZDA, Barbara                   Stowarzyszenie Team  10105928        61.29  +     11.32
  5.[353]KOZUŃ, Marika                      UKS Azymut, Pabianic 10904599        81.44  +     31.47
  6.[366]MŁYNARCZYK, Kaja                   UKS Azymut, Pabianic 10904596        92.07  +     42.10
    [336]RAVID, Yael                        Tel Aviv University  105         MISPUNCH          
    [492]LAMPARSKA, Maja                    WKS Wawel, Kraków    13203832    DNF               
 
Final class results: W20         3.1km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[10]NAGY, Szilvia                       SDS Salgótarján      1               62.30  +      0.00
  2.[444]FILIPIAK, Adrianna                 WKS Grunwald, Poznań 12604153        64.18  +      1.48
  3.[201]SKORUPA, Maja                      LKS Górzanka Nawojow 64              83.57  +     21.27
 
Final class results: W21E        3.5km    0m 13c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[428]POLISHCHUK, Mariya                 UNTS, Warszawa       12301962        51.11  +      0.00
  2.[252]HOLEČKOVÁ, Petra                   OK Slavia Hradec Kra 80              52.48  +      1.37
  3.[427]PARFIANOWICZ, Zuzanna              UNTS, Warszawa       12300037        54.00  +      2.49
  4.[276]GRUCHALA, Natalia                  PKO Harpagan, Gdańsk 89 04764        63.38  +     12.27
  5.[]CYGLER, Paulina                       WKS Wawel            129             66.20  +     15.09
  6.[253]KRONIKOVÁ, Štěpánka                OK Slavia Hradec Kra 80              67.00  +     15.49
  7.[454]PAULAVA, Hanna                     WKS Śląsk, Wrocław   12705520        68.01  +     16.50
  8.[70]NILSSON, Irmalinn                   Härlövs IF           23              80.20  +     29.09
  9.[155]HOFFMANN, Barbara                  KS Hades, Poznań     54 00930        93.39  +     42.28
 10.[232]WALIŃSKA, Natalia                  MKS Metalowiec, Łódź 73 06104       116.53  +     65.42
 
Final class results: W21S        2.3km    0m 8c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[117]KALATA, Agnieszka                  Indywidualny Dolnośl 34 03803        41.09  +      0.00
  2.[369]PABICH, Marta                      UKS Azymut, Pabianic 10900355        41.10  +      0.01
  3.[18]SIECZKOWSKA , Ewa                   15 pplot             3               43.05  +      1.56
  4.[395]PANASZEK, Justyna                  UKS Orientpark.pl, I 11405264        43.10  +      2.01
  5.[142]FILIPCZAK, Jagoda                  KOS Azymut, Nowy Dwó 49 00020        43.51  +      2.42
  6.[69]DÉKÁNY , Szilvia                    GKS Gödöllő          22              44.22  +      3.13
  7.[423]MIANOWSKA, Julia                   UNTS, Warszawa       12302096        46.57  +      5.48
  8.[99]PARFIANOWICZ, Katarzyna             Indywidualnie        31              48.22  +      7.13
  9.[19]BILAWA, Karolina                    17WBZ                4               55.12  +     14.03
 10.[400]PORADA, Lilianna                   UKS Reflex, Rybnik   11602045        58.07  +     16.58
 11.[3]GOLDMANN, Kata                       SDS Salgótarján      1               61.57  +     20.48
 12.[17]SEKTA, Marta                        15 GBZ               2               64.31  +     23.22
 13.[27]URAZIUK , Dominika                  AZS UMCS LUBLIN      9               68.40  +     27.31
 14.[175]SOBOLIVSKA, Mariia                 KSO Korostyshiv      59              72.46  +     31.37
 
Final class results: W35         2.8km    0m 11c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[367]PABICH, Maria                      UKS Azymut, Pabianic 10900330        44.09  +      0.00
  2.[478]GRABOWSKA, Joanna                  WKS Wawel, Kraków    13203716        59.08  +     14.59
  3.[283]LESISZ, Agata                      PKO Harpagan, Gdańsk 89 05575        61.00  +     16.51
  4.[82]KACZYŃSKA, Ewelina                  Indywidualni Pomorsk 29 05903        61.53  +     17.44
  5.[493]LUBKIEWICZ, Małgorzata             WKS Wawel, Kraków    13205214        62.04  +     17.55
  6.[469]GAWRON, Kasia                      WKS Wawel Kraków     131             63.18  +     19.09
  7.[311]BUDNA, Emilia                      Team360 / 17 WBZ     19805785        64.34  +     20.25
  8.[347]BINIECKA, Małgorzata               UKS Azymut, Pabianic 10900339        65.25  +     21.16
  9.[144]ALABRUDZIŃSKA, Agnieszka           KOS BnO, Szczecin    50 03743        68.04  +     23.55
 10.[453]MACHOWSKA-KRUPA, Weronika          WKS Śląsk, Wrocław   12700483        70.51  +     26.42
 11.[463]ZAJĄC, Honorata                    Wks Wawel            130             75.45  +     31.36
 12.[519]WALAŚ, Maria                       WKS Wawel, Kraków    13206087        84.32  +     40.23
 13.[96]MIKHADZIUK, Katsiaryna              Indywidualnie        31              90.45  +     46.36
 14.[345]BIAŁOGRODZKA, Jagoda               UKS Azymut 45, Gdyni 10805956       123.11  +     79.02
 
Final class results: W35-49S     2.1km    0m 9c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[241]KOLESNYK, Kateryna                 Odesa Team           78              42.43  +      0.00
  2.[513]SŁOŃSKA, Bogusława                 WKS Wawel, Kraków    13203655        46.59  +      4.16
  3.[322]WĄSIEWICZ, Marzena                 Stowarzyszenie Team  10104080        63.09  +     20.26
  4.[491]LAMPARSKA, Iwona                   WKS Wawel, Kraków    13204272        73.50  +     31.07
 
Final class results: W40         3.0km    0m 12c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[326]WIGIER, Klara                      Stowarzyszenie Team  10100086        55.37  +      0.00
  2.[309]ŚLIWCZYŃSKA, Ilona                 Stowarzyszenie Team  10002347        58.48  +      3.11
  3.[487]KOSIŃSKA, Zofia                    WKS Wawel, Kraków    13205330        65.23  +      9.46
  4.[244]PAMBUK , Svitlana                  Odesa Team           78              67.10  +     11.33
  5.[21]FIŁKA, Ewa                          17WBZ                4               77.23  +     21.46
  6.[73]GOLINOWSKA, Elżbieta                HKS Azymut, Mochy    24 03675        78.24  +     22.47
  7.[307]ŠKLIBOVÁ, Jana                     SOOB Spartak Rychnov 99 SRK765       79.16  +     23.39
  8.[509]SEREDA, Ganna                      WKS Wawel, Kraków    13206100        86.04  +     30.27
  9.[392]BAŃSKA-BODZIONA, Aneta             UKS Orientpark.pl, I 11404287        88.56  +     33.19
 10.[22]WALIDUDA, Anna                      1psap                5               92.01  +     36.24
 11.[292]GLOZSHTEYN, ludmila                Rishon Lezion        90              93.18  +     37.41
 12.[393]NIKOŁAJUK, Joanna                  UKS Orientpark.pl, I 11404973        94.56  +     39.19
 13.[68]DZIKA, Natalia                      Elbląski Klub Orient 21 05931        98.30  +     42.53
    [119]KOSECKA, Justyna                   Indywidualny Kujawsk 35 05545    MISPUNCH          
    [362]MAZUR, Katarzyna                   UKS Azymut, Pabianic 10900350    MISPUNCH          
    [448]KURKOWIAK, Patrycja                WKS Grunwald, Poznań 12605730    MISPUNCH          
 
Final class results: W45         2.3km    0m 10c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[240]SHERENKOVSKA, Olena                O-club               77              45.43  +      0.00
  2.[151]SYVORONOVA-DANKOVA, Olga           KS Hades Poznań      53 05728        46.32  +      0.49
  3.[351]KONC, Katarzyna                    UKS Azymut, Pabianic 10902953        49.15  +      3.32
  4.[385]MARSZAŁEK, Maria                   UKS Kometa, Gliwice  11204147        51.18  +      5.35
  5.[499]OLEJNIK, Ewa                       WKS Wawel, Kraków    13204120        56.26  +     10.43
  6.[334]RAVID, Naomi                       Tel Aviv University  105             82.21  +     36.38
  7.[319]ŚWIERCZEWSKA-GWIAZDA, Agnieszka    Stowarzyszenie Team  10105927        86.40  +     40.57
  8.[455]SEMENIUK-PRZYMĘCKA, Sylwia         WKS Śląsk, Wrocław   12705970       113.02  +     67.19
    [153]FILIPIAK, Agnieszka                KS Hades, Poznań     54 04413    MISPUNCH          
 
Final class results: W50         2.2km    0m 10c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[471]BĄCZEK-MOTAŁA, Barbara             WKS Wawel, Kraków    13200810        38.48  +      0.00
  2.[271]VIKSVIENE , Renata                 ORIENS OK            86              48.26  +      9.38
  3.[9]NAGY, Ákosné                         SDS Salgótarján      1               50.47  +     11.59
  4.[439]WÓJTOWICZ, Katarzyna               UNTS, Warszawa       12304548        55.46  +     16.58
  5.[280]LEMAŃCZYK, Aleksandra              PKO Harpagan, Gdańsk 89 04847        58.32  +     19.44
  6.[320]TRYKOZKO, Urszula                  Stowarzyszenie Team  10102691        66.42  +     27.54
  7.[502]PISAREK, Renata                    WKS Wawel, Kraków    132             77.37  +     38.49
  8.[139]DAVI, Jana                         Klub OB Martin       46              88.12  +     49.24
    [506]PUŁCZYŃSKA, Agnieszka              WKS Wawel, Kraków    13205198    MISPUNCH          
    [52]NADERA, Agata                       CX80 Kalisz          17 05003    DNF               
 
Final class results: W55         2.1km    0m 9c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[297]ŠMELÍKOVÁ, Jana                    SK HADVEO BANSKÁ BYS 93              48.35  +      0.00
  2.[435]WOŁOWCZYK, Mariola                 UNTS, Warszawa       12300112        50.44  +      2.09
  3.[222]TÓTH , Ágnes                       MAFC Budapest        71              57.49  +      9.14
  4.[238]BAGLYK, Olena                      O-club               77              59.02  +     10.27
  5.[55]TOMASZEWSKA, Monika                 CX80 Kalisz          17 05563        63.51  +     15.16
  6.[237]RUDAKOVA, Olena                    OC MASTER            76              66.47  +     18.12
  7.[259]KIEREBIŃSKA, Paulina               OK! Sport Warszawa   82              79.25  +     30.50
  8.[50]BUCHNAJZER-KUCIŃSKA, Magdalena      CX80 Kalisz          17 05565        81.24  +     32.49
  9.[125]ŁASKA, Renata                      Indywidualny Mazowsz 38 05318        81.53  +     33.18
 10.[260]BARGIEL, Beata                     OK! Sport, Warszawa  83 00864        91.38  +     43.03
 11.[51]LICHTENECKER, Renata                CX80 Kalisz          17             108.27  +     59.52
 12.[264]MUSIAŁ, Anna                       OK! Sport, Warszawa  83             116.20  +     67.45
    [257]ZILLING, Kristina                  OK Södertörn         81          MISPUNCH          
 
Final class results: W60         2.1km    0m 8c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[403]CZERKAWSKA, Urszula                UKS Sparta, Czyżowic 11801495        50.55  +      0.00
  2.[140]JUHASOVÁ, Viola                    Klub OB Marttin      47              60.15  +      9.20
  3.[65]ZENCHENKO, Tamara                   DNIPRO               19              60.38  +      9.43
  4.[229]TUMAK, Antonina                    MIDIZ                72              62.34  +     11.39
  5.[193]WOJARSKA, Kamilla                  LKS Górzanka Nawojow 64 03369        81.14  +     30.19
  6.[301]POLÓNYIOVÁ, Darina                 Slávia ŽU Žilina     97              85.50  +     34.55
  7.[60]KYRYCHENKO, Iryna                   Dnipro               18             103.02  +     52.07
  8.[246]ZHADAN, Valentyna                  Odesa Team           78             180.42  +    129.47
 
Final class results: W65         1.9km    0m 7c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[182]KROCHMAL, Małgorzata               KU AZS WAT, Warszawa 62 00075        65.35  +      0.00
  2.[407]BIZIUK, Halina                     UMKS ORKAN, Ostróda  12001154        72.44  +      7.09
  3.[245]SOLOMICHEVA, Tetiana               Odesa Team           78              74.30  +      8.55
  4.[314]KAMIŃSKA-SOCHA, Hanna              Stowarzyszenie Team  10105436        78.10  +     12.35
  5.[328]GAVRILENKO, Lidia                  Sunky                102             80.13  +     14.38
  6.[179]BARTNIK, Bożena                    KU AZS WAT, Warszawa 62 02708        83.16  +     17.41
  7.[127]OLBRYCHT, Anna                     Indywidualny Mazowsz 38 00229       173.25  +    107.50
 
Final class results: W70         2.0km    0m 9c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[]HNATKÓW, Maria                        Stowarzyszenie Team  100             67.40  +      0.00
  2.[339]SIKOROVÁ, Marie                    TJ Baník Ostrava     106             96.08  +     28.28
  3.[36]GALICZ, Krystyna                    BKS Wataha, Warszawa 12 03142       121.17  +     53.37
 
Final class results: WM10N       1.7km    0m 6c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.WYRZYKOWSKI, Igor                       KS Hades, Poznań     54          54.55 0mp         
  2.[190]MYKHAILOVA, Kateryna               LKS Górzanka Nawojow 64          66.42 0mp         
  3.[364]MAZUR, Matylda                     UKS Azymut, Pabianic 10905242    72.13 0mp         
    [192]SHUSHKOV, Roman                    LKS Górzanka Nawojow 64          DNF               
    []TARNAWSKI, Tadeusz                    WKS Wawel            129         DNF               
 
Final class results: WM12-14B    2.0km    0m 10c  
---------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.[432]WOJDA, Grzegorz                    UNTS, Warszawa       12304570        37.34  +      0.00
  2.[171]PODGÓRSKA, Gabriela                KS Kościelec, Chrzan 57 04164        49.25  +     11.51
  3.[13]SZIKSZAI , Boglárka                 SDS Salgótarján      1               55.00  +     17.26
  4.[418]KUTA, Antoni                       UNTS, Warszawa       12305683        73.39  +     36.05
    [45]CHABRZYK, Wojciech                  ChabTeam             14          MISPUNCH          
    [120]KOSECKA, Natalia                   Indywidualny Kujawsk 35 05936    MISPUNCH          
    []PORADA, Michał                                                         MISPUNCH          
    GOLDA, MAksymilian                      Indywidualnie        31          DNF